Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Deutschlandfunk: Řecko se obává nové vlny uprchlíků z Turecka!

Deutschlandfunk: Řecko se obává nové vlny uprchlíků z Turecka!

Po Velikonocích začne turecká vláda přemísťovat uprchlíky v Turecku do pobřežních oblastí, píše Deutschlandfunk.

Ilustrační foto
20. dubna 2020 - 11:06

Podle hlavy řeckého ministerstva obrany Nikose Panagiotopoulose se tak děje úmyslně, aby se migranti snáze dostali do Evropy. Panagiotopoulos věří, že Turecko opět použije nelegální migraci jako zbraň.

Po Velikonocích bude Turecko přepravovat uprchlíky, nacházející se na jeho území, na pobřeží Egejského moře, uvádí Deutschlandfunk. V současné době se většina z nich nachází v Izmiru, odkud budou přesměrováni v malých skupinách do dalších pobřežních měst.

Podle publikace vyvolává koncentrace uprchlíků na tureckém pobřeží Egejského moře v Řecku paniku. Podle řeckého ministra obrany Nikose Panagiotopoulose Turecko úmyslně umisťuje uprchlíky na pobřeží, aby bylo pro ně snazší dostat se do Evropy. „Nyní zkoumáme možnost, že Turecko znovu použije nelegální migranty jako zbraň," citoval Deutschlandfunk Panagiotopoulose. Šéf ministerstva obrany rovněž uvedl, že Řecko uvede své pohraniční služby do zvýšené pohotovosti.

Jak uvedl europoslanec Ivan David, zatím se podařilo řeckým orgánům odrazit malé skupiny migrantů na člunech, ale patrně se jedná spíše o "zkušební" plavby.

 
Podle Andrewa Gardnera, člena Amnesty International, by měl Brusel zasáhnout. „Jen malý počet lidí má v úmyslu překročit hranici s Řeckem. Nyní musí EU udělat správnou věc a zkontrolovat, zda tito lidé mohou získat status uprchlíka. Ti, kteří tento statut neobdrží, mohou být posláni zpět - ale pouze po komplexní a individuální kontrole.“
 
Evropská unie je však při vývoji událostí stále zdrženlivá, poukazuje Deutschlandfunk. V každém případě je nepravděpodobné, že se migranti budou moci po moři rychle dostat k řeckému pobřeží, dodává.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)