Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Americká krize dává jüanu šanci nahradit dolar!

Die Welt: Americká krize dává jüanu šanci nahradit dolar!

Ekonomické problémy ve Spojených státech spojené s koronavirovou pandemií poskytují šanci čínské národní měně, píše Die Welt.

Ilustrační foto
1. prosince 2020 - 04:20

Zdá se, že v ČLR se koronavirus dostal pod kontrolou a ekonomika se stabilizovala. Za takových okolností může být mnoho asijských zemí motivováno k nahrazení dolaru jüanem jako rezervní měnou.

Přední ekonomická síla na světě, USA, má potíže s pandemií koronavirů, uvádí Die Welt. K překonání krize byl přijat největší program pomoci v historii. V roce 2020 však národní dluh USA vzrostl o 20% a dosáhl 130% HDP.

Situace v Číně vypadá jinak, konstatují noviny. Koronavirus se očividně octl pod kontrolou, byla obnovena ekonomika a státní dluh vzrostl pouze o 10%. Finanční prostředky ČLR také vypadají stabilně: vytvoření zóny volného obchodu RCEP (obchodní dohoda Čína se zeměmi ASEAN) navíc posilují nárokyy na vedení Říše středu ve východní Asii.


Bude tedy moci jüan za takových podmínek brzy napadnout dolar jako hlavní měnu světa?

Jak poznamenává Die Welt, současná vedoucí pozice dolaru má historické důvody. V roce 1944 byl na základě dolaru vytvořen brettonwoodský peněžní systém. Poté byl dolar pevně fixován ve vztahu ke zlatu: dolar se navíc stal rezervní měnou a centrální banky jiných zemí jej koupily, aby stabilizovaly svůj směnný kurz, čímž financovaly výdaje vlády USA.

Po válce ve Vietnamu však nastala inflace a řada bank přestala dolar kupovat. V důsledku toho byl systém z Bretton Woodu zrušen. Mnoho asijských zemí nicméně zůstalo věrných dolaru, píše deník. V roce 1994 Čína navázala národní měnu na dolar. Od té doby se ČLR dorostla do centrální role ve východní Asii. Stalo se tak díky stabilnímu ekonomickému růstu a stabilizaci regionu fixací jüanu na dolar.  

Podle Die Weltu je skutečnost, že jüan se dosud nestal hlavní regionální měnou, způsobena nadměrnou regulací čínského finančního trhu. Světovou měnu by měl vždy doprovázet svobodný a rozvinutý finanční trh.

Současné ekonomické potíže ve Spojených státech však dávají jüanu šanci.Závislost na dolaru byla Pekingu dlouho trnem v oku. Pokud bude čínská měna vůči dolaru nadále posilovat, mnoho asijských zemí bude mít motivaci nahradit své dolarové rezervy rezervami v jüanech. Jüan se tak nakonec stane hlavní regionální měnou, dovozuje německý list.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)