Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Bidenova agresivní rétorika proti KLDR prospívá Kim Čong-unovi

Die Welt: Bidenova agresivní rétorika proti KLDR prospívá Kim Čong-unovi

Die Welt je přesvědčen, že tvrdá rétorika Joe Bidena proti KLDR, která nahradila smírné pokusy Donalda Trumpa, je pro Pchjongjang prospěšná. Nyní má Kim Čong-un výmluvu k obnovení programu jaderných zbraní.

Kim Čong-un, severokorejský vůdce
14. ledna 2021 - 10:16

Pokud byla KLDR dříve nucena dělat ústupky, nyní již vyhlásila politickou válku s Bidenem a také oznámila vytvoření nových bojových systémů a taktických jaderných zbraní.

Co říká Joe Biden a jeho tým o Severní Koreji, je velmi dobré slyšet Kim Čong-una, píše Die Welt. Během nedávných debat s Donaldem Trumpem Biden uvedl, že KLDR je problém a je třeba jej udržovat pod kontrolou prostřednictvím vojenského budování v regionu, vojenských manévrů s Jižní Koreou atd. Kromě toho nazval Kim Čong-una „gangsterem“ a nepřímo ho přirovnal k Hitlerovi.

Proč jsou Bidenova prohlášení pro severokorejského vůdce prospěšná? Podle Die Welt má díky nim Kim opět opodstatnění pro svůj vlastní program jaderných zbraní. Joe Biden má vůči Pchjongjangu nepřátelskou rétoriku, na rozdíl od Donalda Trumpa, který od roku 2018 přistupuje přátelsky. Demonstrativní přátelskost ze strany Trumpa donutila Kim Čong-una ke smířlivým gestům, jako je moratorium na raketové zkoušky nebo zničení testovacích míst pro jaderné zbraně.Bidenova rétorika umožní Kim Čong-unovi uvolnit jadernou energii, píše Die Welt. Minulou neděli, během svého projevu na stranickém sjezdu, vůdce KLDR oznámil vytvoření nových bojových systémů a průzkumných prostředků. V novém severokorejském politbyru zaujímají ústřední místo zástupci bezpečnostních agentur.

Podle Die Welt se jedná o politické vyhlášení války Bidenovi: zejména prohlášení o vývoji taktických jaderných raket. Takové střely ohrožují americké vojáky a civilisty v Jižní Koreji. Může Biden poskytnout praktickou odpověď? Podle Die Welt v tuto chvíli - ne. Biden uvedl, že je připraven setkat se s Kim Čong-unem, pouze pokud KLDR vyjádří přání odzbrojit. V rámci potenciální dohody mezi Washingtonem a Pchjongjangem by KLDR mezitím mohla prodloužit moratorium na odpalování raket, umožnit externím pozorovatelům vstoupit na jeho území, ničit jaderné testovací místa - na oplátku by USA mohly zmírnit sankce a oficiálně uznat konec korejské války.


Jak uvádí noviny, Kim Čong-un projevuje menší touhu po jednáních než jeho předchůdci. Je proto nutné, aby na něj vyvíjelo tlak plnohodnotného spojenectví USA, Číny, Jižní Koreje a Japonska. Tyto plány však nejsou předurčené k uskutečnění, protože se Peking rozhodl držet se linie podpory Pchjongjangu. Si Ťin-pching poslal své gratulace Kim Čong-unovi na konci stranického sjezdu v KLDR: obě strany diskutují o obnovení obchodu. Čína tak ukazuje, že je připravena přijmout KLDR jako jadernou velmoc. Výsledkem je, že Bidenovi ve skutečnosti zbývá jen jedna věc: přijít s nějakým způsobem soužití s KLDR, jak to USA ve své době ve vztazích s Čínou dokázaly.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%