Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Bohatší Němci zvažují emigraci, Německo o marce

Die Welt: Bohatší Němci zvažují emigraci, Německo o marce

Podle významného německého deníku Die Welt roste v zemi počet lidí ze střední třídy, kteří uvažují o emigraci z Německa.

Ilustrační foto
7. září 2019 - 10:15

Důvodem jsou hlavně obavy z budoucnosti. Kromě dopadů vládní imigrační politiky na celý sociální a zejména důchodový systém se bojí také ekonomických důsledků překotného odstavování nejen jaderných, ale i uhelných elektráren.

Autor článku, hlavní reportér listu Ansgar Graw, připomíná, že v roce 2018 odešlo z vlasti 261 tisíc Němců. Víc jich bylo jen v roce 2016, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Před rokem 2015 byl počet Němců odcházejících zejména do zemí, jako jsou USA, Švýcarsko, Kanada, Kypr nebo Malta, vždy nižší než dvě stě tisíc. A před rokem 1991 odcházeli natrvalo z Německa jen jednotlivci. Podle neoficiálních zdrojů byly mezi německými emigranty před rokem 2015 stovky milionářů ročně. V roce 2015 jich ale odešlo už kolem tisíce a o rok později ještě čtyřikrát více.

„Mimochodem, tito milionáři jsou většinou podnikatelé, kteří poskytují práci,“ poznamenává k tomu Die Welt.

Němci podle článku soudí, že sociální stát nevydrží masivní imigraci a ekonomika nejvyšší ceny elektřiny v Evropě, které Německu přinesla energetická politika vlády Angely Merkelové. Ansgar Graw v této souvislosti připomíná článek amerického Wall Street Journalu, který napsal, že Německo má „nejhloupější energetickou politiku na světě“.  Německé automobilky, motory německé ekonomiky, avizují propad prodeje automobilů. Na tom se podepsaa nejen  "dieselgate" a přechod na drahý vývoj elektromobilů, ale i boj Donalda Trumpa s EU o cla v rámci jeho hesla "America First".

Německo "dotuje" státy Evropské unie a půjčky dosahují astronomických výšin, vše pro udržení jednotného trhu, eura. Dá se úspěšně pochybovat o tom, že Itálie bude někdy schopna splatit svůj dluh, který dosahuje třetiny HDP. Možná i určitě proto Itálie nedávno zveřejnila svůj plán na zrušení eura, ale to byla ještě původní vláda se Salviniho stranou Liga severu.


Není určitě bez zajímavosti, že o něčem podobném uvažuje i Německo, marky nebyly zničeny a "odpočívají" v bankovních trezorech, takže návrat k marce by nebyl složitý...

(rp,prvnizpravy.cz,marketa drabkova,welt,foto:arch.)