Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Mladí a vzdělaní Němci prchají z Německa!

Die Welt: Mladí a vzdělaní Němci prchají z Německa!

V loňském roce Německo ztratilo 270 000 svých občanů, kteří odjeli do zahraničí, uvádí Die Welt.

Ilustrační foto
13. prosince 2020 - 10:10

Navíc se jedná hlavně o mladý a vzdělaný personál. Německý deník uvádí, že odliv Němců má zvláštní význam na pozadí převýšení počtu úmrtí v Německu nad počtem narozených.

V loňském roce opustilo Německo 270 000 Němců, informuje Die Welt. Zároveň je od roku 2005 pozorováno negativní saldo migrace v zemi, to znamená, že ze země odchází mnohem více občanů, než se vrací. Obzvláště vysoký vrchol v počtu emigrantů byl zaznamenán v roce 2016. Celkově od té chvíle do roku 2019 přišlo Německo o 335 787 svých občanů, poznamenává autor článku.

Je však třeba poznamenat, že nárůst počtu je způsoben mimo jiné změnami, které přijal Federální statistický úřad. Nyní tam začali uvažovat o každém, kdo odešel do zahraničí a odhlásil se ze svého bydliště v Německu a neregistroval se nikde jinde na území Spolkové republiky Německo.


Odliv Němců je obzvláště důležitý na pozadí převýšení počtu úmrtí v zemi nad počtem narozených, pokračuje publikace. Na 3,6 milionu úmrtí připadá pouze 2,4 milionu novorozenců s matkami, které mají německé občanství. Ukazuje se, že Německo každoročně ztrácí několik stovek tisíc Němců.

Tento odliv je však kompenzován poměrně vysokou migrací z jiných členských států EU a také humanitární migrací. Většinou lidé pocházejí z Rumunska, Sýrie, Turecka, Indie a Bulharska. Z tohoto důvodu má nyní v Německu již čtvrtina Němců (21,2 milionu) migrační minulost, což je o 400 000 více než v loňském roce.Občané Německa odcházejí hlavně do Švýcarska, Rakouska, USA, Velké Británie a Španělska. Soudě podle výsledků průzkumů provedených Federálním ústavem pro studium obyvatelstva má třetina z nich vysokoškolské vzdělání. Mezi těmi, kteří odešli, je neúměrně mnoho držitelů doktorských a magisterských titulů. Většinou jsou to mladí lidé. Průměrný věk je 37 let, uzavírá Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)