Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt o Putinově vítězství v Sýrii bez války!

Die Welt o Putinově vítězství v Sýrii bez války!

Ruský prezident Vladimir Putin dosáhl vítězství v Sýrii bez války, napsal Michael Stürmer, publicista německých novin Die Welt.

Ilustrační foto
21. října 2019 - 11:04

Podle novináře po stažení amerických jednotek ze Sýrie nikdo nezastaví Moskvu hrát v euroasijské oblasti „velkou hru“, kterou Rusko zřejmě na začátku 90. let navždy ztratilo.

„Bylo více než symbolické, že Američané, většinou speciální síly, kteří ustupovali ze svých pozic podle příkazu vrchního velitele, narazili na Rusy, kteří míříli opačným směrem. Putin dosáhl toho, o čem téměř všichni inteligentní vojenští vůdci snili v celé historii: vítězství bez války,“ napsal.

Stürmer v této souvislosti poznamenal, že NATO už „mělo lepší dny“ a vedení organizace by mělo uznat závažnost situace a podle toho jednat.

Americký prezident Donald Trump minulý týden řekl, že Washington začal stahovat jednotky ze severovýchodní Sýrie.


Devátého října turecký vůdce Recep Erdogan oznámil zahájení operace „Zdroj míru“, namířenou proti Straně práce Kurdistánu (součástí kurdských sebeobranných sil – SDF) a teroristické skupině „Islámského státu“.

Erdogan a americký viceprezident Mike Pence se později dohodli pozastavit turecké operace na 120 hodin, aby se stáhly syrské kurdské sebeobranné síly z hranice s Tureckem. Pence uvedl, že dohoda předpokládá stažení kurdských sil z bezpečnostní zóny o hloubce 30 kilometrů na turecko-syrské hranici a že Spojené státy tento proces usnadní. Americký viceprezident poznamenal, že americké jednotky se do oblasti nevrátí.

Novinář Die Weltu to komentoval slovy, že šlo zbytečnou a nevynucenou akci, jen k uspokojení republikánských voličů, ale přitom to otřáslo postavením NATO. Přestalo být jasné, jakou má moc, a kdo za ní stojí. Neboť žádný stát v není pro alianci tak důležitý jako Spojené státy, přičemž Turecko je jejím členem, připomněl. Podle něj dohoda, kterou uzavřeli Trump a Erdogan, znamenala odhození Kurdů do rukou silného muže na Bosporu. „Věděli tito dva herci co činí?“ položil novinář otázku.

„Ten kdo má takové přátele, už neprotřebuje nepřátele,“ dodal Michael Stürmer.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)