Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Režisér Stone nevěří historce o „ruském vměšování“!

Die Welt: Režisér Stone nevěří historce o „ruském vměšování“!

Známý režisér Oliver Stone řekl Die Welt, proč nevěří teorii ruského „vměšování“ do amerických voleb a že se nebojí útoků kvůli jeho kontaktům s Vladimirem Putinem.

Oliver Stone a Vladimir Putin
4. října 2019 - 04:20

Stone také doporučil americkým politikům, aby „řešili otázky budoucnosti“, včetně nalezení alternativních způsobů rozvoje ekonomiky, než obtěžováním voličů nekonečnými spory.

„Zdá se, že byli stvořeni pouze pro sebe: Oliver Stone, rodák New Yorku, který natočil tři filmy o amerických prezidentech, a Donald Trump, pocházející z New Yorku, který vzešel od drobného finančního podvodníka k prezidentovi," napsal Die Welt. Režisérl sám však v rozhovoru s korespondentem připustil, že ještě nedostal inspirací k vytvoření scénáře věnovaného Trumpovi, ačkoli takovou příležitost neodmítá.

Podle Stonea jeho další snímek, který byl uveden před třemi lety a byl zasvěcen dramatickému příběhu Edwarda Snowdena, nemohl dosáhnout stejného veřejného zájmu v USA jako v Evropě kvůli chybné strategii distributora, který odmítl předpromítání na Filmovém festivalu v Cannes.

„Nesnáším tenhle druh myšlení. Koneckonců, dnes je strašně obtížné upozornit na jakýkoli film. Je jich jen příliš mnoho. Ale se "Snowdenem" jsme alespoň vrátili náklady," řekl režisér v rozhovoru s Die Weltem. Rovněž poznamenal, že na trh se každý den stahuje „nespočet“ nových video materiálů, v důsledku čehož je „nadbytek vizuální produkce“ a zájem a pozornost veřejnosti jsou rozptýleny.

V odpovědi na otázku zpravodaje, zda je připraven zvážit biografii současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, Stone vyjádřil svou připravenost zvážit takový projekt. Řekl také, že je s Trumpem docela dobře obeznámen, protože v různých médiích bylo o něm hodně napsáno.

„Vyrostl jsem v New Yorku a je to klasický typ finančního newyorského spekulanta, významného obchodníka s nemovitostmi, self-PR muže, který neustále distribuuje výmysly. Na mě z něj nejvíc působí súroveň jeho sebevědomí. To je neuvěřitelné! Mnozí věří, že v hloubi duše je to narcista. A narcista musí vždy vyhrát. To je nebezpečné. Žijeme právě teď v Shakespearovských dobách.“

Režisér také zdůraznil, že v blízké budoucnosti nebude pravděpodobně natočen film o Trumpovi, protože tato postava není pro něj příliš inspirující: „Nemám žádnou inspiraci pro psaní scénáře,“ vysvětlil Stone. „Myslím, že jsem příliš starý. Ale uvidíme, co se bude dít dál.“


Současně příležitost mluvit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem zajímala významného amerického filmaře mnohem více, poukázal Die Welt. „Jsem velmi hrdý na tyto rozhovory - čtyři hodiny, a byly shlédnuty lidmi, kterým to nebylo jedno," zdůraznil Stone.

Řekl také, že se nijak zvlášť neprožívá množství útoků kritiků, kteří ho nazvali Putinovou loutkou, a odsoudil ho za kontakty s Rusy:„Ale byl jsem napaden i při jiných příležitostech. Američané mohou být ve vztahu k ostatním zemím velmi hloupí a v případě Ruska je jejich hloupost vražedná,“ uvedl řrežisér v rozhovoru s korespondentem.

Současně Stone vyjádřil pochybnosti, že skandál ohledně „ruského vměšování“ do amerických prezidentských voleb má skutečný základ. „Nevěřím ani na vteřinu, že Rusové tento proces ovlivnili. Kecy. Přičemž jsem si nikdy nemyslel, že Trump vyhraje,“ vysvětlil.

Podle režiséra má v budoucnu v úmyslu pokračovat v natáčení dokumentů o citlivých politických tématech, aby měla veřejnost možnost seznámit se s různými pohledy na tyto problémy. Stone také považuje za nesmírně důležité, aby Evropa viděla jeho snímek „Objevování Ukrajiny“, ve kterém byl učiněn pokus o obnovení historie Ukrajiny po rozpadu SSSR. „Musí pochopit, že celý příběh je vícestranný, než jak se ji snaží představit americko-britská propaganda," uvedl v rozhovoru s Die Weltem.

Stone také odmítl předpovědět nové prezidentské volby v USA, ale poznamenal, že američtí politici už své voliče unavili nekonečnými skandály a vyšetřováním: „Demokraté se chovají jako úplní idioti a pokračují v tlaku na svá vyšetřování. Veřejnost je už z tohoto celého příběhu unavená. Demokraté se mohou uškodit sami sobě. Postavili lidi proti sobě a Trump z toho bude mít užitek.“

Podle jeho názoru by se politici měli místo sporů a rozporů naučit, jak se mezi sebou dohodnout, aby mohli „konkrétně a pozitivně řešit budoucí problémy“ a navrhnout „alternativní způsoby“ rozvoje americké ekonomiky. „Potřebujeme normální dialog. Pouze tímto způsobem se můžeme dostat z této komické situace. Bohužel žijeme v době, kdy hlavní věcí není podstata, ale senzace,“ uzavřel Stone svůj rozhovor s Die Weltem.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)