Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Spory demokratů je mohou připravit o vítězství ve volbách!

Die Welt: Spory demokratů je mohou připravit o vítězství ve volbách!

Na rozdíl od republikánů se demokraté nemohou pochlubit jednotou, píše Die Welt: v očekávání primárek nemají zjevného kandidáta na prezidenta.

Ilustrační foto
5. února 2020 - 11:04

Demokraté se dělí na tábor „umírněných“ a na tábor „vlevo“. Dosud není jasné, zda vítěz demokratických primárek bude schopen sjednotit celou stranu kolem sebe: právě tento faktor může stát demokraty vítězství v prezidentských volbách do roku 2020, uvedla publikace.

Ve Spojených státech začíná čas primárek: jejich první etapa je v Iowě, napsal Die Welt. Republikánská strana se postavila za současného prezidena - Donald Trump má dva formální konkurenty, ale není pochyb o tom, že bude kandidátem republikánů.

Situace v táboře Demokratické strany je zcela jiná, poukázaly noviny. 11 lidí se uchází o post prezidentského kandidáta a mezi nimi není zjevný vůdce. Řada demokratů není spokojena s nikým z kandidátů. Nyní nikdo nemůže předpovědět, kdo vyhraje demokratické primárky.
 
Vnitrotranický boj v Demokratické straně je tak matoucí, že nejasnost s kandidátem může přetrvávat až do března a možná i do července, poznamenal Die Welt. Podle něj totiž po volbách v roce 2016 nelze v americké politice nic vyloučit.


V Evropě se mohou divit, že Trump má šanci na udržení prezidentství, má však stabilní skupinu příznivců, hospodářský růst a rekordně nízkou nezaměstnanost. Historie ukazuje, že pokud se v zemi daří, pak američtí voliči dají současnému prezidentovi druhé funkční období.
 
Přehnané naděje demokratů ohledně zprávy zvláštního žalobce Roberta Muellera se nenaplnily, poukázaly noviny. Proces obžaloby pravděpodobně selže a Trump bude moci tuto skutečnost prezentovat jako svůj úspěch.
 
Nicméně demokraté především bojují sami se sebou, zdůraznil Die Welt. Na jedné straně se strana v posledních letech stala mnohem více „levicovou“ a na druhé straně byla roztříštěna v otázce její politické orientace. „Mírní“ se staví proti „progresivním“, pragmatikům proti idealistům - a není jasné, která frakce nakonec zvítězí.


Hlavní favorité demokratických primárek jsou ztělesněním rozkolu ve straně, napsaly noviny. Joe Biden je „umírněným“ křídlem demokratů. Opakem je Bernie Sanders, který se definuje jako „demokratický socialista“ a obhajuje revoluční změny ve Spojených státech. Pokud jde o Elizabeth Warrenovou, je charakterizována jako „kapitalistka do morku kosti“, ale obhajuje evropsko-sociální demokratickou politiku, která je v USA považována za známku velmi „levicových“ názorů.
 
Rozdělení demokratů na tábor „umírněných“ a tábor „levých“ neumožňuje straně se sjednotit na jednom sloganu (výjimkou je pouze heslo „Trump musí odejít“), konstatoval Die Welt. Nezáleží na tom, který kandidát se nakonec stane konečným prezidentským kandidátem, hlavní otázka zůstává otevřená: bude tato osoba schopna sjednotit stranu kolem sebe, nebo vnitrostranický boj demokratů zkomplikuje život kandidátů? Podle publikace je právě tato otázka pro Demokratickou stranu hlavní výzvou, protože ve volbách ji může stát vítězství.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto:youtube)