Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Turecko je připraveno válčit za zdroje Středozemního moře!

Die Welt: Turecko je připraveno válčit za zdroje Středozemního moře!

Téměř všechny země ve středomořském regionu se mohou spoléhat na podíl energetických zdrojů ve Středomoří, ale ne na Turecko, píše Die Welt.

Turecké válečné námořnictvo
14. července 2020 - 10:16

Podle něj však Ankara nehodlá zůstat s prázdnými rukami a v krajních případech je připravena použít zbraně. Podle publikace Turecko vyvíjí tlak na třech frontách: provádí průzkum energetických zdrojů u pobřeží Kypru, hrozí, že vojenským způsobem zabrání výstavbě plynovodu a jednostranně předělává námořní hranice.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar nedávno prohlásil, že je „matematicky přesvědčen“, že Řecko nechce válku s Tureckem, uvedl Die Welt. Podle publikace na první pohled tato slova mohou znít uklidňujícím způsobem, ale skutečný obrázek vypadá jinak.

Ano, Řecko rozhodně nechce válku, věří Die Welt, ale Turecko je více než připravené v krajním případě použít zbraně. Kromě toho nadále dodržuje svou strategii z roku 2005 týkající se používání svých lodí ve vodách, které Řecko považuje za vlastní.

Zájmy obou zemí jsou zaměřeny na plynová a ropná pole ve východní části Středozemního moře, napsal Die Welt. Nachází se u pobřeží Izraele, Egypta a Kypru. Kromě toho se předpokládá, že velká ložiska jsou také přítomná v Egejském moři a na jihu Kréty: tři velké ropné a plynové koncerny - francouzský Total, americký ExxonMobil a řecký ELPE koupily licence na průzkum místních ložisek ropy a zemního plynu.


Podle publikace mohou téměř všechny země v regionu počítat s podílem na dobývání zdrojů, ale ne s Tureckem. U jeho břehů dosud nebyly objeveny žádné zdroje, ale Ankara nehodlá zůstat s prázdnými rukami. Místo toho hodlá vyvíjet tlak na třech frontách najednou.

Zaprvé, Turecko jménem neuznaného severního Kypru prozkoumává zdroje plyny a ropy u pobřeží Kypru. Zadruhé, Ankara hrozí, že vojensky zabrání výstavbě plynovodu ve Středomoří. Zatřetí, Turecko jednostranně předělává námořní hranice: Příkladem je dohoda Ankary s libyjskou vládou národní dohody, která ovlivňuje jižní část kyperského pobřeží a umožňuje Turecku operovat v libyjských vodách.

Ankara oznámila, že od září začne průzkum ropy a zemního plynu v Egejském moři a jižně od Kréty, uvedl Die Welt. Řecko již odpovědělo, že v krajních případech je připraveno tomu zabránit vojenskými prostředky. Jak se však Řecko hodlá bránit? Podle publikace byly Aténami vyvinuty tři scénáře: pokud Turecko v září pošle průzkumné a válečné lodě do Egejského moře, ale nezačne průzkum zdrojů, Řecko umístí poblíž podobný počet lodí, které nebudou útočit. Pokud Turecko začne seismický průzkum, pokusí se mu Řecko pomocí elektrického šumu v tom zabránit. A pokud Turecko pošle do oblasti vrtnou plošinu, nejsou vyloučeny varovné výstřely.

Kromě toho má Řecko v úmyslu rozvinout diplomatickou hru, čímž vytvoří situaci „všichni proti Turecku“, uvedla publikace. Řecká vláda již má úzké vazby ohledně energetických zdrojů ve Středozemním moři s Izraelem, Egyptem, Kyprem a Itálií.

Pokud jde o EU, tak aktivní vměšování Bruselu vytvoří další tlak. Evropská unie, stejně jako Spojené státy americké, se zatím postavila na stranu Řecka a vydala varování Turecku. ZPřičemž je samotná EU pod tlakem kvůli migrační krizi, protože Ankara může kdykoli hrozit otevřením hranice a vyvolat nekontrolovaný tok uprchlíků do Evropy.

Podle publikace spočívá řecká strategie také v tom, že zůstane účastna v jednáních s Tureckem. Podle Die Welt se kompromis mezi zeměmi nezdá být nemožný.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)