Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt uznal převahu ruské "Armaty" nad německým "Leopardem-2"!

Die Welt uznal převahu ruské "Armaty" nad německým "Leopardem-2"!

Nový ruský tank T-14 Armata s 125 milimetrovým kanónem je v některých ohledech lepší, než německý tank Leopard 2, konstatoval německý deník Die Welt.

Ruský tank T-14 "Armata"
23. října 2019 - 10:15

Nyní proto Německo a Francie společně vyvíjejí nový bojový tank, jehož cílem je nahradit Leopard a francouzského Leclerc, mezi účastníky projektu však může dojít ke konkurenční konfrontaci, uvedl autor článku.

Kamenem úrazu, jak je uvedeno v článku, se stal kanón, respektive „superdělo“. Koncern Rheinmetall dodávající zbraně pro tak Leopard, vyvinul 130 milimetrový kanón namísto předchozího 120 milimetrového modelu. Současně začátkem roku francouzský zbrojařský koncern Nekster na jedné z odborných konferencí oznámil, že provedl úspěšné střelecké testy ráže 140 milimetrů namontované na tanku zvaném Terminátor, což je prototyp tanku Leclerc.

Oba koncerny tvrdí, že jejich zbraně jsou vhodné pro společný německo-francouzský projekt bojového tanku, který se označuje jako „hlavní pozemní bojový systém“, a měl by být uveden do provozu v roce 2023.


Nová generace tanku T-14 Armata je vybavena dieselovým motorem o výkonu 1 500 koňských sil, který poskytuje optimální poměr výkonu k hmotnosti, a dynamickým ochranným modulem Malachite. Americký časopis National Interest tank nazval „potenciálně nejnebezpečnějším tankem na světě“.

Leopard 2
je německý hlavní bojový tank. Je v provozu v armádách Německa, Nizozemska, Rakouska, Norska, Švédska, Švýcarska, Španělska, Dánska, Řecka, Finska a dalších zemí. Má kombinovaný vícevrstvý pancíř, ochranu proti zbraním hromadného ničení, stabilizované ve dvou dělo, a zařízení pro noční vidění.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)