Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Zabezpečená mládež je přesvědčená o své absolutní pravdě

Die Welt: Zabezpečená mládež je přesvědčená o své absolutní pravdě

Velký počet členů hnutí Fridays for Future je zcela imunní vůči jiným názorům a neschopný kompromisu, uvedl v rozhovoru pro Die Welt bývalý německý student Clemens Traub.

Ilustrační foto
28. září 2020 - 11:04

Mnoho z nich vyrostlo v bohatých rodinách, a proto nemohou akceptovat a pochopit, že velké množství méně bohatých lidí má problémy, které jsou naléhavější než změna klimatu. Traub poznamenává, že radikalismus hnutí děsí řadu lidí, kteří ekologii obecně podporují.

Mnoho členů ekologického hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) vyrostlo v bohatých rodinách: takoví lidé špatně chápou životní podmínky méně majetných občanů, říká německý student a bývalý aktivista Friday for Future Clemens Traub v rozhovoru pro Die Welt.

Jak Traub poznamenává, pro lidi, kteří jsou nuceni vydělávat na živobytí a mají problémy s platením nájemného za bydlení, klimatické problémy ustupují do pozadí nebo dokonce na třetí plán. Tento faktor je důležitý pro to, aby se k temto lidem chovalo citlivě a chápavě, říká Traub.

Přičemž, podle Trauba, mnoho účastníků Friday for Future „je přesvědčeno, že si sami vytyčili absolutní pravdu“, mají před sebou pouze černobílý obraz světa, soustředící se na boj „dobro proti zlu“. „V určitém okamžiku se zdálo, že klimatický protest byl autoritářským bojem proti zbytku lidstva," poukazuje Traub.


Traub jako příklad uvádí svou diskusi o tepelných elektrárnách a uhelném průmyslu se svým známým, účastníkem hnutí: sám Traub souhlasil s tím, že je nutné postupné opouštění tepelných elektráren, ale zároveň poznamenal, že na tomto odvětví závisí desítky tisíc pracovních míst, mnozí považují odmítnutí tepelných elektráren za ohrožení jejich existence a je třeba respektovat názor těchto lidí. Mezitím jeho známý odpověděl, že všichni tito lidé jednoduše dostanou dávky v nezaměstnanosti.

Podle Trauba tento druh radikalismu škodí celému procesu ochrany klimatu, protože má pocit, že bude proveden na úkor obyvatelstva. Mnoho mladých aktivistů si však „dusí vlastní šťávu“ a nevšimají si toho, rotují pouze v kruhu svých stoprocentních příznivců. Jak Traub upozorňuje, varovný tón Friday for Future děsí mnoho lidí, kteří se obecně zasazují o ochranu klimatu.

„Fridays for Future je plně přesvědčeno o jejich morální správnosti. V takovém prostředí nejsou přijímány kompromisy. Mnoho aktivistů věří, že demokratické procesy jsou zradou budoucnosti lidstva,“ uvádí Traub.

Traub rovněž konstatuje, že navzdory mnoha opatřením, která již byla přijata k ochraně klimatu, jsou představitelé Fridays for Future neukojeni a usilují o radikální změnu. Toto chování bude velkou ranou pro lidi, kteří nemají stejné lobby a vliv jako ekologičtí aktivisté.

Podle Trauba je nutné zaměřit se na diskusi o udržitelném rozvoji, a ne na rozbití systému, jak chce Greta Thunbergová. Kromě toho je nutné přesvědčit Čínu a Indii, aby se připojily k opatřením na ochranu klimatu, jinak se situace pravděpodobně nezmění.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)