Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Zastavení Nord Stream 2 bude stát Německo miliardy eur!

Die Welt: Zastavení Nord Stream 2 bude stát Německo miliardy eur!

Pokud bude zastavena výstavba plynovodu Nord Stream 2, může Německo čelit šekům ve výši několika miliard dolarů od společností, které již do projektu investovaly, varoval Die Welt.

Ilustrační foto
10. září 2020 - 10:16

K dnešnímu dni bylo do projektu investováno přibližně 12 miliard eur od více než 120 společností. Kromě toho Německu budou chybět zisky, o které Německo přijde, pokud nebude plynovod uveden do chodu.

Zastavení výstavby Nord Stream 2 kvůli případu Alexeje Navalného by mohlo německé daňové poplatníky přijít pěkně draho, napsal Die Welt.

„Stále nelze s jistotou říci, jaký bude objem žádostí o náhradu škody v případě zákazu dokončení stavby,“ cituje publikace slova Olivera Hermese, předsedy Východního výboru německé ekonomiky. Jak Die Welt poznamenal, pokud by všechny firmy, které investovaly do Nord Stream 2, žádaly o náhradu škody, mohlo by Německo čelit šekům v hodnotě několika miliard.


Přičemž v německé politice pokračuje debata o možném ukončení výstavby plynovodu. O víkendu německý ministr zahraničí Heiko Maas nepřímo pohrozil důsledky pro Nord Stream 2; poté kancléřka Angela Merkelová také nevyloučila možné sankce.

Podle Die Weltu bylo do výstavby plynovodu dosud investováno přibližně 12 miliard eur. Podle tiskového tajemníka společnosti Nord Stream AG mohou sankce proti společnosti Nord Stream 2 ovlivnit více než 120 podniků z více než 12 evropských zemí.

Přičemž může být škoda pro daňové poplatníky ještě vyšší, konstatovaly noviny, protože v jejich případě mluvíme nejen o investovaných penězích do stavby, ale také o ziscích, které při ztrátě projektu budou ztraceny. Oliver Hermes dále poukázal, že není jasné, z jakých zdrojů bude Německo dostávat další plyn v případě ukončení výstavby ropovodu, aby tak kompenzoval opuštění uhlí a jaderné energie.

„Nevěříme, že povolení k výstavbě plynovodu může mít zpětný účinek, protože by to znamenalo, že již zahájené projekty mohou být kvůli politické situaci zlikvidovány. Bude to velká rána image EU a Německa, které byly považovány za bezpečná místa pro investice,“ citovala publikace slova Olivera Hermese.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)