Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Zklamání EU z „běloruské iluze“, ale sankce nepomohou!

Die Welt: Zklamání EU z „běloruské iluze“, ale sankce nepomohou!

Evropa je znovu zklamána možností změn v Bělorusku a nyní plánuje přijmout sankce, píše Die Welt.

Ilustrační foto
4. září 2020 - 10:10

Jak však ukazuje historie, pokuty nejenže nepomohou při svržení hlavy státu Alexandra Lukašenka, ale mohou dokonce situaci ještě zhoršit. Především zasáhnou obyčejné lidi a prezidentovi potvrdí pouze jeho volba ve prospěch Ruska. Německý konzervativní list tak de facto přiznává, že se evropská snaha o další „barevnou revoluci“ nepodařila.

Evropská unie se chystá přijmout protiběloruské sankce, píše Die Welt. Pro prezidenta země Alexandra Lukašenka to však není nic nového. Historie přijímání a rušení sankcí Bruselu proti Minsku je velmi bohatá. Zahrnovala etapy odcizení východoevropské země od jejích západních sousedů a došlo také k fázím sblížení vyvolaným obchodními konflikty s Moskvou a Lukašenkovým strachem ze ztráty kontroly nad vztahy s hlavou Kremlu Vladimirem Putinem.


První sankce byly přijaty v roce 2004, připomínají noviny. Byly reakcí na záhadné zmizení dvou politických soupeřů hlavy státu v letech 1999–2000. V roce 2011 uvalila EU embargo na dodávky zbraní, které by mohly být použity k domácí represi.

Nedávno se objevil dojem, že po „anexi“ Krymu a válce na východní Ukrajině je Bělorusko připraveno zahájit dialog se Západem. Všechno ukazovalo na tání. Lukašenko hostil účastníky minských rozhovorů ve své zemi. V reakci na Putinův „ruský svět“ začal Lukašenko posilovat běloruskou identitu a jazyk. Před čtyřmi a půl lety to vypadalo, že sankce EU budou úplně zrušeny. V únoru 2016 unie zrušila tresty uložené za kontroverzní volby v roce 2010. Strany rovněž podepsaly dohodu o zjednodušení vízového režimu.

Soudě podle toho, co se děje v ulicích Minsku, se však nenaplnily naděje na zlepšení situace v oblasti lidských práv v zemi. Evropská „věčná běloruská iluze“ se změnila ve zklamání. A není to poprvé, připomíná Die Welt. Po „plachém pokusu“ o vnitřní politickou liberalizaci a sblížení s EU v letech 2009–2010 Lukašenko znovu utáhl šrouby ve strachu ze ztráty moci. Nyní se historie opakuje. Po dalším flirtování se Západem následuje nová vlna domácích politických represí a sblížení s Moskvou.

Zároveň existují všechny důvody domnívat se, že ekonomické sankce nejenže nepomohou při svržení „běloruské diktatury“, ale pouze zhorší situaci. A dokonce i osobní tresty mohou snížit šance EU a opozice na navázání dialogu s Minskem. Ukazuje se, že Evropa je na jedné straně nucena jednat, ale zároveň má omezený prostor pro přijímání jakýchkoli opatření. A ne proto, že by Evropané byli nerozhodní, zdůrazňují noviny. Brusel má prostě důvod pochybovat o účinnosti sankcí a uznat geopolitickou realitu: Moskva je pro Minsk důležitějším partnerem.

Tentokrát však Brusel může přistoupit k extrémním opatřením a ublížit Lukašenkovi zastavením financování z Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Rovněž to však poškodí hospodářství země, a tedy i obyčejné lidi. Zdá se, že okamžik pro dialog s Lukašenkou už byl promarněn. Otočil se zpět k Moskvě. A nové sankce jen potvrdí jeho volbu, uzavírají noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)