Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Německo musí kvůli Rusku „vystoupit z washingtonského vlaku"!

Die Zeit: Německo musí kvůli Rusku „vystoupit z washingtonského vlaku"!

Přišel čas, aby Německo „vystoupilo z washingtonského vlaku" a začalo prosazovat samostatnou politiku vůči Rusku, napsal Die Zeit.

Ilustrační foto
25. srpna 2018 - 04:20

Berlín se však musí zbavit tří iluzí a tří posedlostí, které brání řešení sporných otázek. Jednou z mylných představ je, že přísnější sankce mohou změnit zahraniční politiku Kremlu, uvedl Theo Sommer.

Ve vztazích mezi Německem a Ruskem bylo mnoho výkyvů a pádů, uvedl Die Zeit. Někdy v v nepřátelství během první a druhé světové války, někdy žily ve vzájemné harmonii po skončení studené války. Během uplynulých 15 let se však Berlín a Moskva znovu „vážně rozhádaly", poukázal Theo Sommer.

A vše začalo dávno před „připojením" Krymu, pokračovala publikace. Rétorika hlavy Kremlu Vladimira Putina se v roce 2007 změnila na Mnichovské bezpečnostní konferenci. V té době ucítil hrozbu obklíčení NATO a v Evropě uviděl „hrot amerického oštěpu ve Starém světě". Prezident se obrátil od „Gayevropy“ a vsadil na ortodoxní hodnoty a neopanslavismus euroasijství, v jehož rámci Rusko už není východem Západu, ale stalo centrem Velké Eurasie, západem Východu.
 
Přičemž tvrdá americká politika sankcí může ve vztahu k Rusku vyvolat nový ledový věk, upozornil Sommer. Německo má zájem tomu předejít, a proto musí „vystoupit z washingtonského vlaku“. V americké politice neexistuje rozumné jádro. Z větší části je určena Kongresem USA, nikoliv Bílým domem. Demokraté tam vystupují proti Putinovi, protože ho obviňují z porážky jejich kandidátky na prezidentský úřad Hillary Clintonové, což nebylo prokázáno. „Ano, a je to nemožné dokázat," zdůraznil autor.
 
Republikáni s jejich podněcováním proti Rusku, především bijí hlavu Bílého domu, Donalda Trumpa, pokračovala publikace. Z tohoto důvodu nemůže americký prezident pokračovat v běžné a realistické politice vůči Moskvě. Nové sankce a ta trestněprávní opatření, která se stále připravují, „jsou vlastností Američanů". To ale není přesvědčivá strategie zahraniční politiky, zdůraznil Sommer. Proto je dobré, že německá kancléřka Angela Merkelová zůstává v kontaktu s Ruskem.
 
A aby budoval normální vztah s Kremlem, musí se Berlín zbavit tří iluzí a tří posedlostí.První iluze spočívá v tom, že s pomocí přísnějších sankcí bude možné změnit kurz zahraniční politiky v Moskvě. Autor je přesvědčen, že takový přístup brzy povede k rozsáhlé ekonomické válce, na níž ani Berlín, ani Moskva nemají zájem. Navíc tato trestní opatření pouze „semknou Rusy kolem Putina", uvedl Sommer.

 
Za druhé, zvýšeným tlakem z vnějšku nebude Rusko schopno vytvořit liberální demokracii a vytvořit sociální a tržní hospodářství. Dlouhou dobu bude existovat „autoritářský a oligarchický kapitalismus, který se objevil v chaotických letech za vlády bývalého prezidenta Borise Jelcina a pod Putinem posílil“, míní německý novinář.
 
Třetí iluze spočívá v tom, že v Evropě bude možné vytvořit špičkovou bezpečnostní strukturu mimo Ruska. Toho lze dosáhnou pouze s Ruskem, které zabezpečí plnění smlouvy o odstranění raket středního doletu, uzavření nových dohod v oblasti kontroly zbrojení a opatření v kyberprostoru, stejně jako dodržování minských dohoda a pokusit se vyřešit „zamrzlé konflikty“ v Podněstří, Abcházii a Jižní Osetii.
 
Německo se rovněž potřebuje zbavit se tří obsesí, doporučil Sommer. Za prvé, Rusko již nepředstavuje hrozbu, kterou představoval Sovětský svaz během studené války. Velikosti armád a velikosti vojenských rozpočtů jsou prostě nesouměřitelné, vysvětlil autor. Navíc, pokud se Rusko rozhodne proniknout hluboko do území NATO, riskuje jadernou válku, ve které sama samo zahyne.
 
Za druhé se Rusko nesnaží oslabovat světový liberální pořádek, zdůraznil novinář. Samozřejmě, že Kreml to popírá a vede „hybridní válku“ proti západním zemím pomocí dezinformace, špionáže, počítačovými útoky a vměšováním do voleb. „Ale kdo to nedělá?" ptá se Sommer. Agentura pro národní bezpečnost USA se také zabývá vzlomy, odposloucháváním a špionáží. Mnohé země považují činnost německých nadací, a i televize Deutsche Welle, jako vměšování do jejich vnitřních záležitostí, vysvětlil autor.

Pochybnost také vyvolává, zda jsou ruské hybridní operace skutečně účinné, pokračovala publikace. K zásluhám Kremlu je přičítáno vítězství Trumpa ve volbách, „Brexit“, rostoucí popularita „Alternativy pro Německo“, ale všechny tyto jevy mají vnitřní příčiny. Tendence k autoritativnímu režimu v našich demokraciích - „není dílem Rusů, ale je výsledkem slabosti našich demokracií“, konstatoval Sommer. Kromě toho autor je přesvědčen o tom, že nikdo nenarušuje liberální světový řád tak, jako Donald Trump. A nepotřebuje pomoc Kremlu.

 
Třetí posedlost, kterou musí Berlín odstranit, je, že se Putin rozhodně hodlá pokračovat v územní expanzi. „Spolkl“ Krym, protože se taková příležitost objevila sama, vysvětlil autor. Pro většinu obyvatel Ruska je poloostrov u Černého moře , darovaný Ukrajině v roce 1954 - je historicky ruským územím, při jehož obraně Rusové prolili hodně krve v IX. a XX. století. Kromě toho Putin chtěl chránit vojenskou základnu v Sevastopolu. Z historického hlediska lze jeho akce chápat, i když se ve skutečnosti jedná o porušení mezinárodního práva, uznal Sommer. Ale všechny argumenty, že „anexe“ Krymu je jen začátek „revanšistického revizionistického útoku“ na pobaltské státy a Polsko - jsou jen „spekulace“, zdůraznil Sommer.
 
K dnešnímu dni je jasné, že Putin nemá zájem o expanzi, ale bezpečnost, i když, možná, před „fiktivními hrozbami“, pokračovaly noviny. Především potřebuje partnery na „opožděnou modernizaci Ruska". Šéf Kremlu čelí vážným vnitřním politickým problémům. Potřebuje technologii a kapitál. A jak se jeho naděje ohledně Čínu nerealizují, možná bude budovat spolupráci s Německem a EU, a proto jim vyjde vstříc v řadě strategických otázek. A Berlín by měl tuto příležitost využít, uzavřel autor materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)