Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Pandemie změnila Američany v druhořadý národ!

Die Zeit: Pandemie změnila Američany v druhořadý národ!

Epidemie koronaviru ukázala neschopnost amerických úřadů, píše americký novinář George Packer na stránkách německých novin Die Zeit.

Ilustrační foto
7. května 2020 - 10:16

Zkorumpovaná politická třída a chamtiví podnikatelé nereagovali včas na hrozbu, za kterou musí občané země platit svým životem. Skončili ve „vysoce rizikové skupině“ a stali se „národem druhé třídy“, je autor přesvědčen v článku, který spíše připomíná obžalobu amerického establishmentu.

Když koronavirus dorazil do Spojených států, stát již trpěl „vážnými chronickými neduhy“ a COVID-19 to nemilosrdně využil, píše americký novinář George Packer na stránkách Die Zeit. „Zkorumpvaná politická třída, zkostnatělá byrokracie, nemilosrdná ekonomika, rozdělený, odcizený lid" - nikdo se těmito problémy už léta nezabýval. Američané si na tyto příznaky zvykli. Ale pandemie ukázala jejich závažnost. V důsledku toho si občané USA uvědomili, že jsou ve „vysoce rizikové skupině“.

V krizové situaci bylo nutné jednat rychle, racionálně a společně, pokračuje Packer. Místo toho se Spojené státy chovaly jako Pákistán a Bělorusko, tj. země s nedostatečně rozvinutou infrastrukturou a „nekompetentní mocí“. Washington zmeškal příležitost připravit se na pandemii v prvních měsících jeho šíření. Prezident Donald Trump se vyznačoval pouze krátkozrakostí, schopností lhát, chlubit se a přenášet vinu na ostatní a jeho spolupracovníci šířili konspirační teorie a hovořili o „zázračné léčbě“ na koronavirus. Někteří senátoři a podnikatelé byli dokonce schopni na tragédii vydělat peníze, je rozhořčen autor.

 
V důsledku teroristického útoku z 11. září, války v Iráku a finanční krize v roce 2008 čelila americká společnost epidemii se slabým pocitem národní jednoty a silnou nespokojeností s politickou třídou. Události posledních dvou desetiletí vrážely velký klín mezi nižší a vyšší třídou, republikány a demokraty, obyvateli měst a vesnic, domorodými Američany a migranty, obyčejnými občany a jejich politickými vůdci.
 
Trump, stejně jako „chuligán, hrající si se sirkami v suchém poli“, se rozhodl zničit všechno, co zbývá z civilního života v zemi, tvrdí Packer. Jeho hlavním nástrojem byla lež a cílem byla korupce. Ze svých funkcí vyhnal nejzkušenější státní zaměstnance a obklopoval se pouze zastrašenými a věrnými lidmi. A pak provedl daňovou reformu, která obohatila miliardami dolarů podnikatele a bohaté. „Ve Washingtonu zavládla pustá vláda pod vedením šarlatána a duchovně zbídačené strany a země má atmosféru cynismu a únavy, aniž by viděla sdílenou identitu nebo budoucnost," uvádí americký novinář.


Pandemie ukázala, že vědečtí odborníci a zkušení státní úředníci nejsou jacísi „zrádci sloužící tajné moci“, ale nenahraditelný personál. Pokud ideologové a lichotníci zaujmou své místo, oslabí to zdraví národa. A nyní, za mnoho let útoků na státní aparát, Američané musí platit svými životy, vysvětluje autor: „Stali jsme se druhořadým národem.“ Pandemie ukázala, že hloupost a nespravedlnost jsou smrtelně nebezpečné a smrt může být jedinou alternativou solidarity. „Až všichni opustíme úkryty a odstraníme ochranné masky, nesmíme zapomenout, jak to je, když jsi sám," uzavírá Packer.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)