Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Varšava podpořila „plán USA zastrašit Rusko“!

Die Zeit: Varšava podpořila „plán USA zastrašit Rusko“!

Šéf polského ministerstva zahraničí Jacek Czaputowicz podpořil „americký plán k zastrašení Ruska“, napsal Die Zeit.

Ilustrační foto
16. srpna 2019 - 10:10

Deník uvedl, že se zde mluví o možném přesunu amerických jednotek z Německa do Polska.

„Přítomnost amerických vojáků v Polsku hraje velmi důležitou a odstrašující roli," řekl Czaputowicz v rozhovoru s Deutsche Presse Agentur.

Podle hlavy polského ministerstva zahraničí je Polsko vážně znepokojeno svojí bezpečností.

„Musíme být připraveni na skutečnost, že Ruská federace bude i nadále porušovat mezinárodní právo a provádět agresivní politiku," tvrdil polský ministr. „Rusko si bude muset dvakrát rozmyslet, než použije sílu, když bude mít před očima mezinárodní vojáky - zejména americké."


Prezident Spojených států Donald Trump vysvětlil svůj záměr převést americké jednotky z Německa do Polska neochotou Berlína utrácet 2% HDP na obranu, napsal Die Zeit.

„Je to jen urážka - daňoví poplatníci ve Spojených státech stále platí 50 000 amerických vojáků v Německu a Němci stále utrácejízisky z obchodu pro domácí účely," kritizoval vládu kancléřky Angely Merkelové velvyslanec Spojených států v Berlíně Richard Grenell.

Američané prostě nepovažují přítomnost amerických jednotek v Německu za „dobrou investici“, prohlásil polský ministr zahraničí v rozhovoru s Deutsche Presse Agentur.

„Podle americké veřejnosti není pomoc při zajišťování bezpečnosti Německa dostatečně opodstatněná," tvrdil šéf polské diplomacie.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)