Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

DM: Kdo provokoval ve Východočínském moři - Rusko nebo USA?

DM: Kdo provokoval ve Východočínském moři - Rusko nebo USA?

Rusko a Spojené státy se navzájem obviňují ze zorganizování incidentu ve Východočínském moři, ve kterém se americký křižník téměř srazil s ruskou válečnou lodí, uvedl Daily Mirror.

Americký křižník USS Chancellorsville
8. června 2019 - 07:20

Podle publikace se lodě přiblížily na vzdálenost 50 metrů a posádky se musely uchýlit k nouzovému manévrování, aby se zabránilo kolizi. Podle všho ale nebezpečné manévry prováděla americká loď.

Rusko a Spojené státy se navzájem obviňují ze skutečnosti, že jejich jednání téměř vedlo ke střetu dvou válečných lodí ve Východočínském moři, píše Daily Mirror.

Nejříve ruská Tichomořská flotila obvinila americkou loď USS Chancellorsville z nebezpečného manévrování, které téměř vedlo ke kolizi. Podle Rusů se americké platidlo znenadání rozhodlo překřížit směr ruské lodi.  Americké námořnictvo později naopak oznámilo, že se ruská velká protiponorková loď přiblížila k jejich lodi tak blízko, že americká posádka musela „dát zpětný chod a kormidlovat stranou, aby se zabránilo kolizi."
 
Podle ruského námořnictva se křižník USS Chancellorsville přiblížil k velkému protiponorkovému plavidlu „Admirál Vinogradov“ na vzdálenost 50 metrů. Moskva uvedla, že ruská loď musela provést nouzový manévr, aby se zabránilo kolizi.


Ruskou verzi ovšem potvrzje snímek americké žurnalistky Barbary Starrové na Twitteru, na němž je vidět jasná brázda ruské lodě manévrující pryč od amerického plavidla


K této zprávě je nutné poznamenat, že aktivita amerického námořnictva v této oblasti prudce vzrostla a vedla k řadě nebezpečných situací. USA to odůvodňují zejména situací okolo sporných ostrovů, které si nárokuje Čína. Nicméně údajné prosazování "volné plaby" mnohdy vypadá spíše jako záměrná provokace.
 
Listo doplnil informaci tím, že podle některých zpráv dříve „Admirál Vinogradov“, spuštěný na vodu v roce 1987, například sledoval americké lodě během cvičení u Havaje v létě 2016. Ruská loď je pojmenována po Nikolajovi Ignatěvičovi Vinogradovovi, který velel ponorkám severní flotily během druhé světové války.
 
USS Chancellorsville je vyzbrojen řízenými střelami a rychlopalnými děly. Kromě toho na palubě nese dva protiponorkové vrtulníky. Americký křižník je v provozu od července 1988 a byl dříve součástí skupiny úderných nosičů, které se účastnila války v Iráku a Afghánistánu.

(kou, prvnizpravy.cz, mirror.co.uk, foto: arch., twitter.com)