Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Donald Trump obviňuje Nevadu z možného podvodu při volbách

Donald Trump obviňuje Nevadu z možného podvodu při volbách

Americký prezident je přesvědčen, že korespondenční hlasování představuje riziko ve volbách.

Donald Trump, americký prezident
6. srpna 2020 - 06:20

V žalobě podané u federálního soudu se píše, že nový zákon státu Nevada je protiústavní, protože fakticky prodlužuje datum voleb tím, že přijímá hlasovací lístky ještě tří dny po faktickém ukončení voleb.

Prezident Donald Trump ve své předvolební kampani pro znovuzvolení americkým prezidentem a americká Republikánská strana zažalovaly stát Nevada, aby zablokovali nový zákon, podle kterého dostane volební lístek každý registrovaný volič před listopadovými prezidentskými volbami v USA.

V soudní žalobě podané u federálního soudu se píše, že legislativa sponzorovaná Demokratickou stranou povede k „nevyhnutelnému“ voličskému podvodu.

V prezidentských volbách 3.listopadu bude republikán Donald Trump pravděpodobně čelit podezřelému demokratickému prezidentskému kandidátovi a bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi.

Nevada je mezi osmi státy, které plánují poslat každému voliči hlasovací lístek. Volební funkcionáři ve většině států podporovali "domácí hlasování", protože vysoce nakažlivá povaha nového koronavírusu způsobila, že osobní hlasování vyvolává strach.


V rozhovoru pro Fox News ve středu se Trump  snažil rozlišovat mezi bezpečnostními opatřeními, která se týkají hlasování v nepřítomnosti, a hlasováním prostřednictvím, ačkoli volební experti uvedli, že v zásadě neexistuje žádný rozdíl.

„Hlasování v nepřítomnosti je v pořádku, protože musíte projít volebním procesem,“ řekl Trump, „ale to, co navrhují je paušální stav. Každý, kdo kdy chodil k volbám, upřímně řečeno, dostane bianco šek.“

Prezident Trump, který hlasoval korespondenčně na Floridě, uvedl, že státní systém je důvěryhodnější, protože zná „dva dobré guvernéry“. Současný guvernér Floridy, republikán Ron DeSantis, je spolehlivým Trumpovým spojencem; a nevadský guvernér, demokrat Steve Sisolak, je naopak kritikem Trumpa.

Trump opakovaně prohlašoval, že hlasování poštou, u kterého se očekává, že se tento podzim dramaticky zvýší v důsledku pandemie, je citlivé na rozsáhlé podvody. Odborníci tvrdí, že podvody jakéhokoli druhu jsou v USA mimořádně vzácné.

Soudní dvůr uvedl, že nový zákon státu Nevada  je protiústavní, protože účinně prodlužuje konečné datum voleb tím, že nařizuje, aby se hlasovací lístky obdržené poštou po třech dnech od ukončení voleb ještě započítaly, i když jim chybí razítko.

Stížnost uváděla nedávné kongresové primární volby v New Yorku, kde výsledek se stále odkládá,  týdny po volbách, jako důkaz „chaosu“, který zákon vytvoří.

V pondělí po podpisu zákona nevadský guvernér Steve  Sisolak uvedl, že bude chránit obyvatele Nevady a  jejich práva.

(rp,prvnizpravy.cz,aljazeera,foto:arch.)Nejčtenější