Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Dopisy z Vídně: S urnou do parlamentu nebo na hřbitov?

Dopisy z Vídně: S urnou do parlamentu nebo na hřbitov?

Za několik dní to budou rakouští voliči, vhazující do volebních uren svá „pro a proti“, vědět, píše naše dopisovatelka z Vídně,

Ilustrační foto
16. září 2019 - 06:20

Doposud je každý rakouský občan přesvědčen, že vítězství si zaslouží jedině jeho favorit. Ale zároveň se v každém chvěje  ta nepřiznaná hladina pochyb, jestli tomu tak po právu je.

Po skandálu, který vešel do dějin rakouské politiky pod názvem „Ibiza-Video“, zůstala nejméně polovina obyvatelstva v hlubokém šoku. Probrala se z něj poté, co socialistická partaj vyslovila v parlamentu krátce poté jeho iniciátoru, kancléři Sebastianu Kurzovi, nedůvěru. Z kancléře v rakouských dějinách nejmladšího, přešel do role kancléře  „nejkratšího“.


Svůj  triumfální pochod - po odstranění koaličního partnera, který mu začal přerůstat přes hlavu - nestačil ani pořádně vychutnat . Zbyl mu jenom čas na to, aby se svým spojencem,  prezidentem Van den Bellen,  sesmolil náhradní vládnoucí kabinet, údajně neutrální, přímo bezpartajní. Jak velice neutrální, se uvidělo hned v prvních dnech, kdy “náhradní“ ministr vnitra zrušil všechny rozpracované zákony ex-ministra Herberta Kickla ve směru azylové politiky, stoupající kriminality  a opatření na ochranu státu před ilegální migraci.

Takže i ta druhá polovina obyvatelstva nebyla šoku ušetřena. Nečekaná řetězová reakce událostí vyvolala nejdříve stagnaci. Pak znechucení. Pak protesty.

To, co se po dobu pár týdnů odehrávalo, nebylo dění na úrovni politické a už vůbec ne  na úrovni státnické. Kdyby do demokracie vdechl někdo lidskou podobu, tak by tato omdlévala, hroutila se, dostávala hysterické záchvaty. Migrény zcela určitě.

Obyvatelstvo se v podobném stavu nacházelo denně.

Vůdce lidové partaje Hans-Christian Strache se pokoušel nějak - ani ne snad omluvit, spíše „vykroutit“. Neprošlo mu to. Partaj ho přinutila ne zcela odstoupit, ale jaksi „se vytratit“. To bylo jediné řešení, jak zachránit ten zbytek, který po likdvidaci všech „modrých“ ministrů zůstal. Jeho místo převzal ex-ministr  dopravy Norbert Hofer. A jak je vidět, je to náhradník velice slibný.

Pokud by si někdo myslel, že po téhle macchiavellistické akci, která zapříčinila zhroucení stabilní a dobře fungující vlády, (člověk neví, jestli smí velkého politika Macchiavelliho urazit tím, že jeho vlastnosti adaptuje na rakouské politiky), nezůstal v parlamentu a v Hofburgu kámen na kameni, tak se, setsakra mýlí...

Všichni postižení se v mžiku přímo našli v rolích obětí. A co dělá oběť?  Ta zásadně nepřizná žádnou chybu (to by pak nebyla oběť ale hříšník) ale odhalí chyby těch…no, jedno koho, hlavně těch druhých….A i v tomto směru potvrdil ex-kancléř své diplomatické schopnosti, které mu není možné upřít.

Stále naléhavěji se ozývaly hlasy, které vyžadovaly  promítnutí celého nešťastného videa. V kuloárech se začalo šeptat, že ten krátký výňatek ve kterém se dva nachmelení politici jenom zesměšnili, není tak zajímavý, jako jejich další dialogy, ve kterých figurují  další „kolegové“ a jejich hříšky…

Jestli tomu tak bylo, nikdy se nedovíme. Nešťastnou náhodou dal „nějaký“ zaměstnanec, mající na starosti šrotování dokumentů ministerstva, tohle video sešrotovat. Náhodou zapomněl u té firmy tuto práci zaplatit. Náhodou neudal ani své jméno. Tolik náhod kolem jednoho kompromitujícího videa….

Ne-u-vě-ři-tel-né…. A nikdo nic neví… ani ten, kdo to nařídil, ani ten „bezejmenný“, který to udělal.A pak se objevila senzace. OVP, lidová partaj ex-kancléře Kurze „zatajila“ příspěvky sponzorů. Ty může každá partaj přijmout do určité výše, asi tak  51.000,- euro. Že od rakouské miionářky, byl s povděkem přijat dárek ve výši dvou milionů (což je dle zákona nepřípustné) vysvětlil ex-kancléř tím, že „to nebylo darované najednou, ale po částkách finančním úřadem povolených“…. Ne…on je opravdu diplomat….proto mu i to prošlo.

Ne, nebudu unavovat dalšími skandály a neuvěřitelnými „náhodami“, jako nejčerstvější Kyber-aféra,  ve které  nějaký „Maulwurf“ (krtek-špión) ve vlastních řadách partaje, „vynášel a donášel“ přísne tajné interní údaje lidové partaje nepřátelům - a co je nejhorší, dokonce médiím.

Třeba takovýmu  plátku „Falter“, který si zvýšil svůj sporý náklad přávě díky zprávičce od špiona… Ale to se jim nevyplatilo!

Na tiskové konferenci byla zástupkyně Falteru  vyhoštěna způsobem nevídaným. Lidově řečeno: vyhozena! V televizním přenosu pár dní poté, se o této události zástupci různych novin,  dokonce i ti, kteří tyto noviny nepovažují za zvlášť seriozní, vyjádřili ve smyslu, že takové jednání je naprosto neslučitelné s demokracií, čili svobodou projevu a tisku.


A co takový Trump? Dělá si ten něco z demokracie a žurnalistů? Svobodu projevu sice pro sebe využívá až přemrštěně, ale se zástupci tisku mává, jedna radost…!

A to je, prosím,  prezident obrovské země, o které nikdo nemůže tvrdit, že to tam s demokracií neklape!  Ale na našeho ex-kancléře se teď všichni z tisku vrhli jako vosy….Je ten snad něco méně, než Trump jenom proto, že chce vládnout menší zemi?

Je však  vidět, že se změnou klimatu se mění i vosy. Bzučí a létají - ale žihadla zatím nepoužívají… Vždyť se neví, jak jim to oplatí ten, koho píchnou …. a tak si ta žihadla zatím šetří.


Ještě nikdy se nekonaly volby v Rakousku za podobných okolností. Rivalita, útoky, i údery pod pás…. to všechno už tady bylo. Ale k jakým prostředkům sáhla politická elita v této válce o moc, je neuvěřitelné. A protože jde o moc čistě osobní, používá prostředky jak nepřehledné, tak i vlastně nedovolené.

A proto obavy vzbuzující.

Obavy jak z výsledků voleb, tak i z toho, co bude po nich. Ale hlavně: KDO bude po nich…


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)