Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

Doprava Ukrajiny s Ruskem: Ani letadly, ani vlaky a asi ani autobusem!

Doprava Ukrajiny s Ruskem: Ani letadly, ani vlaky a asi ani autobusem!

Ukrajinská vláda diskutuje ukončení železniční komunikace s Ruskem, sdělil ministr infrastruktury Vladimir Omeljan. Ve hře je i přerušení autobusové dopravy.

Ilustrační foto
8. srpna 2018 - 04:20

„V současné době zvažujeme možnost uzavření železniční komunikace s Moskvou," řekl Omeljan ve vysílání televizního programu „Snídaně s 1 + 1", jehož citoval web TSN.

Koncem loňského roku Omeljan uvedl, že vláda by mohla rozhodnout, zda zruší železniční komunikaci s Ruskem v roce 2018. Ztráty z uzavření pohybu ruských vlaků přes území Ukrajiny se, jak rozšafně prohlásil, budou rovnat jedné hřivně.

Přičemž Státní správa železniční dopravy („Ukrzaliznycja“) oznámila, že nejziskovějším ukrajinským vlakem v roce 2017 se stala souprava „Kyjev – Moskva“, která přinesla téměř šest milionů dolarů zisku. Zároveň s tím ale byla osobní dálková dopravy na Ukrajině obecně hluboce nerentabilní. Celková ztráta činila 3,5 miliardy hřiven.

Návrh podpořil i představitel prezidenta Izet Gdanov. Podle něj je ještě třeba přerušit i autobusové spojení s Ruskem.


Nápad ukrajinského vedení ale nenašel nadšenou odezvu u poslanců.

Ukrajinská ekonomika se definitivně zhroutí v případě uzavření hranic s Ruskem, uvedl poslanec Nejvyšší rady za Radikální stranu, Igor Mosijčuk televiznímu kanálu „112 Ukrajina“.

Podle něj ukončení železniční komunikace zasáhne především ukrajinské občany, kteří pracují v zahraničí, ale také způsobí velké škody národnímu hospodářství.

„Miliony Ukrajinců, bez ohledu jaký je k nim vztah, ale stále to jsou Ukrajinci, ukrajinští občané, kteří pracují na území Ruské federace a pokud zítra, jak říkají, se hranice uzavře, jak se lidi dostanou domů, aby – mailem, balíčky? A jak si potom mají vydělávat? Naše ekonomika, která již stagnuje kvůli našim žebrákům (politikům) se nakonec zhroutí,“ zdůraznil naštvaně Mosijčuk.


Od října roku 2015 nedošlo k žádné letecké komunikaci mezi zeměmi z iniciativy Kyjeva. Osobní vlaky stále jezdí, ale jejich počet se několikanásobně snížil ve srovnání s obdobím před převratem na Ukrajině. Nyní mezi zeměmi nejezdí žádné přímé ruské vlaky. Přes Ukrajinu projíždí pouze jeden tranzitní vlak „Moskva-Kišiněv-Moskva". Zbývající vlaky spojující Rusko a Ukrajinu patří ukrajinským železnicím a železničním správám zemí SNS.

(kou, prvnizpravy.cz, tsn.ua, 112.ua, foto: arch.)