Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

DT: Skupina vědců se chce dostat ke kořenu původu koronaviru

DT: Skupina vědců se chce dostat ke kořenu původu koronaviru

Podle The Daily Telegraph má mezinárodní skupina vědců v úmyslu provést komplexní studii o koronaviru s cílem určit jeho původ.

Ilustrační foto
18. září 2020 - 11:04

Deník zdůraznil, že se vědci pokusí vyhnout se jakýmkoli předsudkům a zachovat úplnou objektivitu.
Nový mezinárodní tým vědců provede komplexní studii o původu koronaviru, píše The Daily Telegraph. V jejím čele bude britský zoolog Peter Daszak.

Daszak řekl, že on a jeho tým budou „systematicky zkoumat všechny teorie“ o původu viru a pečlivě shromažďovat vědecké důkazy pro každou z nich. Vědec také slíbil, že nebude vázán předsudky a prozkoumá všechny možné možnosti. Zároveň varoval, že pravděpodobnost absolutního přesného určení původu viru je malá.

„Je virus přírodního původu? Nebo došlo k lidské intervenci zahrnující laboratoře a biotechnologie? Uvidíme, co říkají fakta,“ citovala publikace Daszakova slova.


Od doby, kdy byl koronavirus poprvé zaznamenán ve Wu-chanu, se po celém světě objevilo mnoho konspiračních teorií o jeho původu, připomněl The Daily Telegraph. Očekává se, že úplné vyšetřování ukončí „nepodložené domněnky a konspirační teorie nepodložené skutečnými fakty“.

Jeffrey Sachs, významný americký ekonom a poradce OSN, bude jedním z recenzentů studie. Vyjádřil naději, že studie bude objektivní a nezávislá na politických předsudcích. „Došlo k mnoha velmi nevhodným fámám a výrokům, které byly součástí politické agendy některých lidí, amerických senátorů a dalších," řekl Sachs.

Peter Daszak uvedl, že podle nejspolehlivějších důkazů v tuto chvíli je koronavirus přírodního původu. Je možné, že jeho zdrojem byli netopýři a od nich se rozšířil i na člověka. Daszak zároveň poznamenal, že lidé často přejímají viry od zvířat, ale většina z nich rychle zmizí. Za určitých podmínek se však virus může rychle šířit.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)