Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

DW: Za potlesku USA ekumenický patriarcha porušil pravoslavné právo!

DW: Za potlesku USA ekumenický patriarcha porušil pravoslavné právo!

Ekumenický patriarcha Bartoloměj udělal chybu: „svévolně" udělil samostatnost ukrajinské pravoslavné církvi, a tím porušil ortodoxní kánony, poukázaly Deutsche Welle.

Ilustrační foto
14. ledna 2019 - 11:05

Nicméně, zatímco hlava Konstantinopolského patriarchátu poslouchala kritiku od představitelů jiných církví, v USA ji „tleskali", protože církevní schizma ve východní Evropě jde Washingtonu jen na ruku, uvedl německý televizní zpravodaj.

Ekumenický patriarcha Bartoloměj udělal chybu a vedení konstantinopolského patriarchátu se tak projevilo jako zcela zastaralé, napsal korespondent německého televizního kanálu v Moskvě Miodrag Zoric v článku na internetových stránkách Deutsche Welle.

Bartoloměj, který „svévolně, a bez toho aby poslouchal rady ostatních biskupů", udělil samostatnost ukrajinské pravoslavné církvi a tím „porušil církevní právo, tzv. kánony", uvedl novinář Deutsche Welle.


Podle něj šlo o krok, na který spěchal zejména ukrajinský prezident Porošenko. "Nešťastná" hlava státu bojuje o své opětovné zvolení na konci března. Jeho preference jsou v suterénu: protože špatně funguje ekonomika, protože chybí zahraniční investice, protože korupce je nekontrolovatelná a na východě země není klid. Porošenko očekává další hlasy založením ukrajinské národní církve.

„Kromě toho Bartoloměj odvolal rozhodnutí o Ukrajině, která sám před několika lety přijal. Následná reakce by sotva mohla být horší: ostatní patriarcháty odmítly poslouchat Bartoloměje. Byl dokonce kritizován členy synodu Řecké pravoslavné církve. Vrcholní ortodoxní kněží v Polsku a České republice se postavili proti Bartholomějovi. Nesouhlasili ani opaté, starší a více než dva tisíce mnichů Athosové církevní republiky," poznamenal autor článku Miodrag Zoric.

Ale bývalý americký ministr zahraničí a americký viceprezident John Biden a bývalý šéf CIA, uvítali krok ekumenického patriarchy Bartoloměje jen „potleskem", zdůraznil novinář německého televizního kanálu.

„Washington podporuje církevní schizma ve východní Evropě. Vliv Moskvy na Ukrajinu - i když mluvíme o vlivu církve - musí být oslabený. Z pohledu Spojených států je to legitimní, protože mnohým Američanům je církevní právo cizí. Proč, nechápu, měli by se lidé držet rozhodnutí, která byla učiněna církevním koncilem ve 4. století? USA jsou země, kam po staletí lidé utíkali, aby unikli pronásledování. Spojené státy jsou nicméně zemí, kde se neustále objevují nové náboženské komunity: Scientologové, Mormoni, Svědci Jehovovi, nesčetné evangelické církve Zmrtvýchvstání. Právě ze Spojených států se snaží s pomocí velkých peněz provádět misijní aktivity po celém světě, včetně ve východní Evropě," vysvětlil autor článku, Miodrag Zoric, korespondent Deutsche Welle.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto. arch.)