Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Američané vyvíjejí "MARS" - zbraň proti Číně a Rusku!

DWN: Američané vyvíjejí "MARS" - zbraň proti Číně a Rusku!

USA vyvíjejí nový systém sběru a zpracování vojenských dat s názvem MARS, uvádí Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Ten pomůže plánovat budoucí války.

Ilustrační foto
17. října 2020 - 07:20

Bude schopen akumulovat obrovské množství informací jakéhokoli typu a analyzovat je pomocí umělé inteligence. Hlavním cílem projektu je sledovat „nové supervelmoci“, objasnili v americké obranné zpravodajské agentuře.

Rozvědná agentura amerického ministerstva obrany pracuje na novém systému správy databází využívajícím funkce umělé inteligence (AI), uvádí Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Jmenuje se „MARS“ a je zaměřen pro určení cíle a plánování bojových operací.

V současné době je vytvoření takového systému hlavní prioritou ředitelství zpravodajských služeb ministerstva obrany, uvedl ředitel odboru generálplukovník Robert Ashley Jr. Zároveň cílem projektu není jen sběr dat, ale také jejich analýza pomocí AI. Odborníci tvrdí, že „MARS“ způsobí v této oblasti revoluci. Systém bude schopen pracovat s obrovským množstvím dat, včetně zpravodajských informací, stejně jako obrázků a videa.


O velkém rozsahu projektu svědčí mnohamiliardové objednávky zadané ředitelstvím zpravodajských služeb ministerstva obrany. Mluvíme o 16 miliardách dolarů vyplacených 16 různým společnostem, včetně Booz Allen Hamilton, ve kterém kdy pracoval whistleblower Edward Snowden, a britské obranné společnosti BAE Systems.

Oddělení tvrdí, že informace, které budou předány vojenským plánovačům, mezinárodním partnerům a analytikům, jsou nezbytné pro sledování „nových supervelmocí“ (Ruska a Číny). Moderní svět se vyvíjí dynamičtěji, je v něm větší konkurence a nebezpečí, a proto aktuálně dostupná data o schopnostech, taktice a vojenských doktrínách protivníků již nestačí, tvrdí americké oddělení.

Aby toho nebylo málo, tak novináři amerického vydání C4ISRNET odhalili algoritmus amerického úderu proti možným protivníkům v podobě Ruska a Číny.

Jedná se o taktiku nazvanou "Project Convergence", která umožní americké armádě využívat vesmírné satelity a umělou inteligenci k přesnému zásahu proti nepřátelským pozicím. Družice na nízké oběžné dráze tedy poskytnou snímky z bitevního pole, poté budou data odeslána do pozemní analytické stanice Tactical Intelligence Targeting Access Node a zpracována umělou inteligencí.

Systém AI bude poskytovat informace o poloze nepřátelských pozic a odesílat jejich souřadnice do systému Tactical Assault Kit. Pak jiný mechanismus vybere typ zbraně nejvhodnější pro konkrétní účely a úkol bude dokončen zbraňovým systémem nebo armádou.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)