Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Kvůli pandemii zahřměla na Západě „exploze dluhů“!

DWN: Kvůli pandemii zahřměla na Západě „exploze dluhů“!

Koronavirová pandemie vyvolala na Západě „výbuch dluhů“, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
29. září 2020 - 00:00

Nejvíce byl zasažen veřejný sektor, ale ztráty utrpěly také podniky a domácnosti. V Německu a Evropě, pokud jde o dluh, „všechny hráze praskly“. Deficit německého rozpočtu dosáhl rekordního maxima 218 miliard eur a Brusel se poprvé v historii EU rozhodl poskytnout své vlastní půjčky.

Od začátku roku 2020 dluhy států, podniků a domácností výrazně vzrostly, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Celkový globální dluh podle Institutu mezinárodních financí v prvním čtvrtletí vzrostl na rekordních 258 bilionů dolarů. Ve druhém čtvrtletí se situace zhoršila koronavirovou pandemií. Aby se zabránilo kolapsu národních ekonomik v důsledku opatření k boji proti COVID-19, si státy vypůjčily dalších 12,5 bilionu dolarů.


„Výbuchem dluhů“ nejvíce utrpěl veřejný sektor. Dluhy společností silně vzrostly pouze ve Spojených státech. V Evropě to není tak silné. A nejméně škod utrpěly domácnosti, protože jim pomohly peníze úřadů, ale zároveň byly zasaženy nezaměstnaností, vysvětlují noviny.

V Německu a Evropě, pokud jde o dluh, „všechny hráze praskly“, pokračuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. V letošním roce dosáhl německý rozpočtový deficit rekordního maxima 218 miliard eur, Berlín schválil balíček pomoci v hodnotě několika miliard dolarů pro nezaměstnané a podniky. Kromě toho bude Německo investovat peníze do vývoje takzvaných budoucích technologií.

Na evropské úrovni jsou důsledky ještě větší, pokračuje publikace. Poprvé v historii EU bude Evropská komise vydávat své vlastní půjčky, jejichž odpovědnost za splácení ponesou všechny členské státy. Mluvíme o kontroverzních „eurobondech“, které hodlají v Bruselu zavést „zadními vrátky“. Výsledkem bude, že Evropská komise přijme dluhy ve výši 360 miliard eur. A bude třeba je uhradit do roku 2058.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch)