Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Kvůli sankcím USA umřelo 100 tisíc Venezuelanů!

DWN: Kvůli sankcím USA umřelo 100 tisíc Venezuelanů!

Kvůli sankcím Spojených států se venezuelská ekonomika zastavila, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
15. září 2020 - 10:16

Zároveň vývoz ropy dosáhl rekordních minim v moderní historii státu. Podle odhadů amerického mezinárodního právníka Alfreda de Zayase zemřelo kvůli americkým trestům 100 000 Venezuelanů. Sankční režim Washingtonu doslova ničí celý lid, konstatují německé noviny.

V květnu 2020 Washington podpořil samozvaného venezuelského prezidenta Juana Guaidóa tím, že dal zelenou pokusu o převrat vedenému bývalými americkými zelenými barety, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Ten však selhal. Průzkum ukázal, že pouze 3% občanů země uznalo Guaidó jako legitimní hlavu státu a 80% uvedlo, že opozici vůbec nedůvěřuje. Washington ho ale i nadále podporuje.


O něco později, v červenci 2020, na příkaz šéfa Bílého domu Donalda Trumpa připlula celá flotila k břehům Venezuely, údajně kvůli protidrogové operaci, publikace. Američané považují tuto zemi za „drogový stát“, ačkoli podle dostupných údajů se většina zakázaných látek dostává do Spojených států z Kolumbie a Ekvádoru.

Elliot Abrams, zvláštní vyslanec administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Venezuelu, hraje důležitou roli v politice tlaku, který Washington vyvíjí na Caracas. V roce 1980 jako státní podtajemník za bývalého prezidenta Ronalda Reagana s pomocí sankcí donutil Nikaraguu, aby vybrala kandidáta podporovaného Američany. A teď říká, že jakékoli řešení venezuelské krize musí začít konečným odchodem režimu Nicoláse Madura.

Spojené státy přijaly sankce proti Venezuele a doslova ničí celý lid. Síla a vliv Washingtonu v Latinské Americe způsobily, že se venezuelská ekonomika zastavila, přičemž vývoz ropy dosáhl rekordních minim v moderní historii země. Podle odhadů amerického mezinárodního právníka Alfreda de Zayase zemřelo kvůli trestům 100 000 Venezuelanů.

A i když si občané USA zvolí nového prezidenta, nic se nezmění, konstatují noviny. Demokratický kandidát Joe Biden také prosazuje tvrdou linii ve vztazích s Caracasem a v této otázce se dokonce snaží překonat Trumpa. „Nastal čas pro svobodné a spravedlivé volby, aby mohl venezuelský lid svrhnout zkorumpovaný a represivní Madurův režim. Jako prezident budu bránit venezuelský lid a demokracii,“ napsal na svém Twitteru. Což je ale s výše vedenými údaji poněkud v rozporu.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)