Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Odpoutávající manévr Merkelové od daňových nákladů občanů!

DWN: Odpoutávající manévr Merkelové od daňových nákladů občanů!

Německá kancléřka Angela Merkelová si podle Deutsche Wirtschafts Nachrichten ne náhodou vzpomněla na kybernetický útok na Bundestag v roce 2015.

Angela Merkelová, německá kancléřka
15. května 2020 - 11:04

Podle autora jde o manévr, který má odpoutat pozornost o toho, abychom nemluvili o možném zvýšení daní německým občanům v důsledku epidemie koronaviru. Němci se ale nezajímají o „hybridní válku“ s Moskvou, ale zda budou muset kvůli pandemii sáhnout hlouběji do kapsy, vysvětluje publikace.

Německá kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko z účasti na hackerském útoku na Bundestag v roce 2015 a pohrozila jí důsledky, hlásí Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Podle ní prý existují „silné důkazy“.
 
Je zvláštní, že během křížového výslechu ve Spolkovém sněmu se tohoto tématu dotkla právě v době, kdy došlo na možné zvýšení daní pro německé občany v důsledku epidemie koronavírů, poznamenává autor článku. Přičemž neřekla nic konkrétního k otázce daní, pouze poznamenala, že „neumí předpovídat budoucnost“.

 
Místo toho kancléřka začal mluvit o „hybridní válce“ vedené Ruskem, „zkreslení faktů“ a „dezorientaci“ jeho odpůrců. Podle ní to brání navázání „důvěryhodné spolupráce“ mezi oběma zeměmi. Kancléřka rovněž uvedla, že v souvislosti s incidentem německé úřady zvažují možnost přijmout opatření proti Rusku.
 
K velkému kybernetickému útoku na Bundestag došlo v roce 2015, uvádí publikace. Na počítačích poslanců byl nainstalován špionský program. Počítač  Merkelové byl také zasažen. Incident vedl k tomu, že musela být obnovena celá informační síť parlamentu. Po letech vyšetřování federální státní zastupitelství vyhlásilo pátrání po ruském hackerovi a obvinilo ho ze špionáže a krádeže důvěrných údajů.

Autor článku připouští, že sledovat, co Rusko v Německu dělá, je správné a důležité. Je však překvapivé, že se údajné podvratné aktivity Kremlu v roce 2015 nečekaně staly hlavním tématem diskuse v celém Německu. Koneckonců to občany nezajímá, nýbrž především to, zda budou muset kvůli epidemii koronaviru sáhnout rukama hlouběji do kapsy, uzavírá novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wiertschafts-nachrichten.de, foto: arch.)