Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Zpravodajské agentury USA slídily nezákonně - jak tvrdil Snowden!

DWN: Zpravodajské agentury USA slídily nezákonně - jak tvrdil Snowden!

Americký soud rozhodl o nezákonném použití programu Národní bezpečnostní agentury, který předtím odhalil bývalý důstojník tajné služby Edward Snowden, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
4. září 2020 - 11:06

V rozhodnutí se uvádí, že tajné služby porušily zákon o skrytém sledování pro účely zahraničních zpravodajských služeb a možná dokonce i ústavy. Snowden věřil, že taková věta odůvodňuje jeho kroky k odhalení spywaru.

Americký soud rozhodl o nezákonnosti masivního a neoprávněného sledování Američanů pomocí programu Národní bezpečnostní agentury (NSA), který byl dříve odhalen bývalým důstojníkem CIA Edwardem Snowdenem, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Rozhodnutí poukazuje, že tajné shromažďování telefonních údajů od milionů občanů USA bez jejich svolení je porušením zákona Covert Intelligence Surveillance Act a možná i ústavy. Kromě toho se ukázalo, že vedoucí tajných služeb, kteří se snažili chránit program před veřejnou kritikou, prostě lhali.


Sám Snowden věřil, že toto rozhodnutí soudu odůvodnilo jeho kroky k odhalení spywaru. „Nikdy jsem si nemyslel, že dojde k okamžiku, kdy naše soudy uznají jednání NSA jako nezákonné a ve stejném rozhodnutí mi přinese uznání za jejich odhalení," napsal na svém Twitteru.

Poprvé Snowden hovořil o tomto programu v roce 2013, připomněly noviny. Informace, které jim byly poskytnuty, odhalily skutečný rozsah špionážního skandálu. Ukázalo se, že NSA odposlouchává mnoho předních politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Úředníci amerických zpravodajských služeb veřejně trvali na tom, že agentura nikdy záměrně neshromažďovala informace o Američanech. Podle nich byl program používán k boji proti terorismu. Jak se ukazuje, lhaní je očividně běžnou součástí jejich práce.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)