Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Dziennik: Prohlášení Trumpa a Putina je důležitější než přehlídka!

Dziennik: Prohlášení Trumpa a Putina je důležitější než přehlídka!

Naposledy se vlády Ruska a Spojených států odkazovaly na „ducha Labe“ v roce 2010, krátce před restartem, který zahájil Barack Obama, upozorňuje polský novinář Zbigniew Parafianowicz.

Vladimir Putin, a Donald Trump
29. dubna 2020 - 10:10

Na portálu Dzienniku zdůrazňuje, že současné prohlášení může být při příležitosti 75. výročí Dne vítězství mnohem důležitější než zrušená vojenská  přehlídka 9. května.

Polsko, které loajálně představuje zájmy Spojených států v Evropě (jak v NATO, tak v EU), a pozici hluboké politické rusofobie, sleduje vztahy Ruska a USA ostřížím zrakem a každý, byť jen symbolický náznak zlepšení vztahů vnímá jako varovný signál, téměř na úrovni poplachu.

Prohlášení, které v sobotu učinili Donald Trump a Vladimir Putin, se může ukázat jako mnohem důležitější, než neuskutečněná přehlídka 9. května a oslavy pádu nacistického Německa. Připomínka sovětsko-americké spolupráce během druhé světové války a delikátně projevený návrh, že by se mohla stát vzorem v boji, například s pandemií, by mohl být předzvěstí změny v americké politice, píše s jistým znepokojením polský novinář Zbigniew Parafianowicz na portálu Dziennik.


Naposledy se vlády Ruska a Spojených států v roce 2010 odvolávaly na „ducha Labe“, krátce před tím, než Barack Obama zahájil proces restartu s Kremlem. Tento plán byl nakonec kompromitován poté, co "liberalizované" Rusko připojilo Krym, vytvořilo separatistické republiky v Donbasu a údajně provedlo chemický útok na Skripaly na území členské země NATO, tvrdí autor.
 
Zbigniew Parafianowicz poukazuje, že Trump - Putinovo prohlášení bylo učiněno při příležitosti 75. výročí setkání amerických a sovětských vojáků během pochodu na Berlín.

„Duch Labe“ je příkladem toho, jak mohou naše země zrušit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat ve jménu společného cíle. Klást odpor vůči nejzávažnějším výzvám 21. století ... “, uvádí se v dokumentu, který byl zveřejněn na webových stránkách Bílého domu a Kremlu.

(kou, prvnizpravy.cz, dziennik.pl, foto: arch.)