Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

EK: Jednotný trh EU zachránil Británii před nedostatkem potravin

EK: Jednotný trh EU zachránil Británii před nedostatkem potravin

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas uvedl, že by pokud Velká Británie opustila jednotný trh a celní unii EU, tak by při pandemii čelila problémům s dodávkami potravin.

Ilustrační foto
7. května 2020 - 10:10

Podle The Independentu země v současné době udržuje dostatečné zásoby zboží.

Britské obchody by se během pandemie střetly s nedostatkem potravin, pokud by nebyl jednotný trh EU, uvedl The Independent, citující slova vysokého představitele EU.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas uvedl, že Spojené království má „štěstí“, že neopustilo evropský trh při vrcholu šíření koronaviru. Podle něj pouze úzké hospodářské vazby jednotného trhu umožnily supermarketům, aby se „nevyprázdnily v tak obtížných obdobích“, a situace v zemi by byla mnohem horší, kdyby nebylo přechodné období.
 
„Zdá se mi, že Spojené království má velké štěstí, že prochází pandemií s jistotou, že je součástí jednotného trhu. Nechci přemýšlet o tom, co by se stalo, kdyby ve Velké Británii vypukla krize, pokud by byla země mimo jednotný trh, což znamenal tvrdý brexit,“ cituje vydání Schinase.

 
Do země však stále proudí jídlo, což „se děje právě proto, že to zaručuje jednotný trh“.
 
Podle politika vystoupení Spojené království z jednotného trhu a celní unie postaví britské podniky do podmínek podobných situaci, jakoby opustila Evropskou unii bez dohody.
 
Přestože na začátku krize chyběly supermarketům základní zboží, včetně vajec, mouky a toaletního papíru, od té doby byly problémy s nedostatkem zboží vyřešeny a zásoby se vrátily do normálu, dodává The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)