Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

El País: Británie má v úmyslu stát se agresivním konkurentem EU!

El País: Británie má v úmyslu stát se agresivním konkurentem EU!

Pro Evropskou unii je stále jasnější, že po skončení přechodného období se Británie nestane jejím nejbližším partnerem, napsal El País.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 10:10

Od 1. ledna příštího roku bude Spojené království pravděpodobně pro EU stejná, jako kterákoli jiná země. Brusel má navíc podezření, že Londýn má v úmyslu stát se agresivním konkurentem Evropské unie.

Evropská unie a Británie ostře zmírnily ambice ohledně svých budoucích bilaterálních vztahů, uvedl El País. EU se bude chtít bránit hrozbě, že se Boris Johnson pokusí učinit ze Spojeného království konkurenta dotovaného státní podporou u bran evropského trhu.

Pro Evropskou unii je stále jasnější, že Spojené království se nevyhnutelně vzdálí privilegovanému a blízkému partneru Bruselu, jako žádný jiný. Od 1. ledna příštího roku, po uplynutí přechodného období Brexitu, se Británie pravděpodobně nebude lišit od žádné jiné země, uvádí se v novinách.

Rozhovory o vytvoření bezprecedentního obchodního, diplomatického a strategického vztahu byly tento týden přerušeny s malým nebo žádným pokrokem. Navíc nedošlo k náznaku, že by Londýn měl do konce roku zvláštní zájem uzavřít s Bruselem nějakou ambiciózní dohodu.

Bilaterální kontakty budou obnoveny v polovině srpna. Zdá se však, že obě strany rezignovaly na minimální balíček dohod, který by měl zmírnit dopad definitivního přerušení vazeb v některých odvětvích.


Británie a EU opakovaně zopakovaly své přání uzavřít dohodu před koncem roku, ale v posledních měsících se prakticky nepohly z místa a pouze opakovaly obvinění.

Brusel má navíc podezření, že Londýn si stanovil cíl stát se agresivním konkurentem EU. Není tedy vyloučeno ani úplné selhání rozhovorů. V tomto případě se obchodní vztahy zhorší do té míry, že budou upraveny pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Jak noviny připomínají, jednání mezi Evropskou unií a Velkou Británií začala v únoru letošního roku, krátce poté, co k došlo 31. ledna Brexitu a začalo přechodné období britského odchodu z EU, které skončí na konci tohoto roku. Cílem jednání bylo uzavřít nejambicióznější obchodní dohodu v historii Evropské unie, která měla být založena na třech nulách: nulová cla, nulové vývozní kvóty a nulový dumping.

Interakce se však téměř okamžitě zastavila kvůli zjevné nezájmu vyjednavačů vlády britského premiéra Borise Johnsona, poukázal článek. Úkol je dále komplikován nákazou COVID-19. Koronavirus vyvolal dočasné zpomalení hospodářské aktivity v Británii i v EU a také je donutil uspořádat několik kol vyjednávání v režimu videokonference, která skončila bez velkého úspěchu.

Obnovení osobních setkání však rovněž neprokázalo žádný pokrok. V polovině června Boris Johnson vyslovil následující úkol: do konce července získat návrh dohody o budoucím vztahu. Ukázalo se však, že tento cíl byl pouhou kouřovou clonou, která by měla dát impuls jednání, konstatoval El País.

Mezitím, podle informací z evropských zdrojů, tým hlavního vyjednavače EU ohledně Brexitu, Michel Barnier, sice ocenil obnovený zájem britského týmu pod vedením Davida Frosta, ale situace je stále daleko od kompromisu, který je nezbytný pro další průlom, dodal El País.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)