Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

El País: Eurokomisař oznámil připravenost EU uvalit na USA sankce

El País: Eurokomisař oznámil připravenost EU uvalit na USA sankce

Poté, co se Airbus rozhodl zrušit dotace EU, americká cla uvalené na zboží z Evropy, se stala neodůvodněná a musí být okamžitě zrušena.

Ilustrační foto
31. července 2020 - 11:04

Deníku El País to řekl evropský komisař pro obchod Phil Hogan.

V rozhovoru pro El País a řadu dalších médií uvedl, že Evropská unie je připravena uvalit sankce proti Spojeným státům.

Jak poznamenal, po rozhodnutí společnosti Airbus vzdát se dotací EU, které Světová obchodní organizace (WTO) prohlásila za nezákonné, se cla ve výši 7,5 miliardy eur, které Washington uložil na zboží ze Španělska, Francie, Německa a Velké Británie, stala „neopodstatněnými“.

„Jsou nepřijatelná a měla by být okamžitě zrušena," zdůraznil evropský komisař pro obchod.


Hogan rovněž uvedl, že Evropská unie je připravena sedět u jednacího stolu s různými leteckými společnostmi i s americkou stranou za účelem diskuse o „budoucím leteckém režimu“.

Washington však dosud nereagoval na bruselský návrh na reformu systému podpory v tomto odvětví.

„Pokud nedojde k dohodě, je Evropská unie připravena plně uplatnit svá sankční práva. Pokud se Spojené státy rozhodnou zachovat svá evropská vývozní cla ve výši 7,5 miliard eur nebo se rozhodnou je zvýšit nebo uplatnit na nové výrobky, budeme jednat v souladu s našimi autorizačními právy, jakmile WTO stanoví úroveň protiopatření v tomto případě proti Boeingu,“ varoval Hogan.

Brusel, jak deník vysvětlil, chce stanovit nový rámec pro letecké dotace, a to i kvůli nárůstu tohoto odvětví v zemích, jako je Čína. Spolu s výkonným místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovskisem se Hogan tento týden zúčastnil rozhovorů na vysoké úrovni s úředníky ČLR, aby zhodnotil různé možnosti, které obě strany předložily. Jednou z nich je investiční dohoda. Evropský komisař neodpověděl, zda ji bude možné připravit do konce roku.

Pokud jde o téma Brexitu a přechodného období mezi EU a Spojeným královstvím, evropský komisař vyzval Londýn, aby ve svých pozicích ukázal „větší realismus“, a trval na tom, že je třeba dosáhnout rovných podmínek v hospodářské oblasti a „spravedlivých“ dohod v odvětví rybolovu.

„Spojené království musí pochopit, že Evropská unie nikdy nebude souhlasit s nekvalitní smlouvou," řekl Hogan. „EU je proto také připravena na situaci, kdy nedojde k dohodě.“

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)