Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

El País: USA zvažují potrestání Španělska sankcemi za Venezuelu!

El País: USA zvažují potrestání Španělska sankcemi za Venezuelu!

Americké úřady zkoumají možnost uvalit na Španělsko sankce, píše španělský deník El País.

Ilustrační foto
2. listopadu 2019 - 11:06

Jak je vysvětleno v článku, Washington se rozhodl potrestat Madrid za hospodářskou podporu „režimu“ venezuelského vůdce Nicolase Madura. Podle dostupných informací zatím Spojené státy pravděpodobně neučiní žádné kroky před španělskými parlamentními volbami naplánovanými na 10. listopadu.

Úředníci americké administrativy Donalda Trumpa trvají na uvalení sankcí proti Španělsku, protože Madrid poskytuje ekonomickou podporu „režimu“ venezuelského vůdce Nicolase Madura, píše El País s odkazem na agenturu Bloomberg.
 
Ministerstvo financí USA zvažuje zavedení omezujících opatření vůči Španělské bance a dalším finančním institucím, do nichž jsou umístěny venezuelské peníze.


V reakci na žádost deníku El País americká vláda tyto informace ani nepotvrdila, ani nepopřela. Přičemž vysoce postavený úředník státní správy v rozhovoru se španělskou publikací varoval, že by se mezinárodní obchodní komunita měla „vyhnout riziku, že se na ně budou vztahovat americké  sankce za obchodní vztahy s Madurem“.
 
„Když prezident oznámil svůj dekret, bylo jasné, že Spojené státy budou vyšetřovat a důsledně jednat na základě stávajících sankcí týkajících se Venezuely," uvedl tentýž zdroj.
 
Jak publikace připomíná, 5. srpna tohoto roku americký vůdce Donald Trump „uštědřil bolestivou ránu režimu Madura“ podepsáním vyhlášky, která blokovala veškerá aktiva venezuelské vlády ve Spojených státech a zakazovala americkým společnostem obchodovat s Caracasem.
 
Tato vyhláška, jak je zdůrazněno v článku, nestanoví přímo uvalení sankcí vůči zahraničním společnostem a státům za obchodní spolupráci s chavistickým režimem.

Mezitím po podpisu tehdejší prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton vysvětlil, že touto vyhláškou Trumpova administrativa vysílá signál třetím stranám, které chtějí obchodovat s Madurovým režimem.

Podle dostupných informací je nepravděpodobné, že by Spojené státy přijaly nějaká omezující opatření před španělskými parlamentními volbami naplánovanými na 10. listopadu. Možné žaloby proti Madridu navíc čelily odmítnutí řady členů Trumpovy administrativy, kteří se proti takovým opatřením proti dlouhodobému spojenci postavili. Stejní lidé pochybovali, že by sankce mohly být vůbec zavedeny, uklidňuje El País.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)