Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

El País: Venezuela se stává novou oblastí konfrontace mezi USA a EU

El País: Venezuela se stává novou oblastí konfrontace mezi USA a EU

EU nepodporuje nové sankce USA proti Venezuele. Nespokojenost Bruselu je vyvolána tím, že americká restriktivní opatření zasáhnou evropské společnosti podnikající v této latinskoamerické zemi, napsal El País.

Ilustrační foto
9. srpna 2019 - 10:15

Venezuela se mění v nové pole konfrontace mezi Spojenými státy a zeměmi Evropské unie, uvedl El País. Nový úder sankcí proti vládě prezidenta Nicolase Madura tedy může ovlivnit evropské společnosti působící v latinskoamerické zemi, což přimělo Brusel okamžitě reagovat na kroky Washingtonu.

„Ohledně amerických sankcí zůstává naše pozice velmi jasná. Vždy jsme proti extrateritoriálnímu uplatňování jednostranných opatření,“ uvedl ve středu mluvčí Evropské komise Carlos Ruiz de Gordehuela.
 
Nové sankce, které mimo jiné blokují majetek venezuelské vlády v americké jurisdikci, zvýšily riziko jakékoli spolupráce se zemí v již tak kritickém prostředí.
 
I přes vážnou ekonomickou situaci, hyperinflací, masovou emigrací a problémy s dodávkami potravin a léků, však ve Venezuele pracují stovky evropských společností. Mezi nimi jsou obři jako Air France, jeden ze světových lídrů na trhu potravin a výrobků pro domácnost Unilever a čtvrtá největší ropná a plynárenská společnost na světě - Total.

 
„Podrobně analyzujeme jejich rozsah a důsledky,“ komentovali také v EU sankce, které by podle španělské publikace mohly vést k zabavení veškerého majetku těchto evropských společností ve Spojených státech.
 
Zatímco EU hledá způsoby, jak minimalizovat škody způsobené restriktivními opatřeními USA, samotné společnosti ve Venezuele čelí stejnému problému jako na Kubě a v Íránu, proti kterému byly dříve uvaleny sankce USA.
 
V úterý John Bolton, Trumpův poradce pro národní bezpečnost, znovu pohrozil sankcemi za spolupráci s vládou Madura na konferenci v Limě o venezuelské demokracii. Kupodivu, ve stejnou dobu a na stejném kontinentu, se konalo setkání mezinárodní kontaktní skupiny ve Venezuele, které vyžadovalo mírové řešení krize.

El País poznamenal, že názory Spojených států a zemí EU na venezuelskou krizi se shodují pouze v uznání vůdce opozice Juana Guaida za prozatímního prezidenta země.
 
Zároveň se v posledních letech obchod mezi EU a Venezuelou na pozadí chladnoucích vztahů snížil. Evropský dovoz venezuelských produktů, zejména ropy, tak klesl v roce 2018 na 1,7 miliardy eur oproti 2,2 miliardám v roce 2015. Pokles vývozu byl ještě výraznější: v loňském roce to bylo 635 milionů eur, což je pětkrát méně než v roce 2015.

(kou, prvnizpravy.cz, elapis.com, foto: arch.)