Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Epidemie, krize a terorismus - Francie zažívá „dokonalou bouři“!

Epidemie, krize a terorismus - Francie zažívá „dokonalou bouři“!

Francie zcela neočekávaně čelí třem krizím současně: epidemii koronaviru a její ekonomické důsledky byly navrstveny na bezpečnostní problémy a teroristické hrozby.

Ilustrační foto
5. listopadu 2020 - 04:20

Jak píše publicista Le Figaro Jean-Pierre Robin, Britové nazývají takovéto souběh nepříznivých okolností, nezávisle na sobě, „dokonalá bouře“. Právě do něj se dostal francouzský člun a nervy posádky jsou již na hranici svých možností, varuje novinář.

Bývalý francouzský premiér Edouard Philippe měl pravdu, když předpověděl 16. září tohoto roku, že Francie bude čelit „bouři“ - ve zdravotnictví, ekonomice a možná i politice a společnosti, píše publicista Le Figaro Jean-Pierre Robin. Jak autor vzpomíná, Elysejský palác byl tímto „proroctvím o Kasandře“ podrážděný. Bývalý šéf vlády však nepředpokládal, že země bude čelit také řadě teroristických útoků, poznamenává novinář.

"Najednou se problémy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví propletou a Francie se stane křehkou lodí, která pluje od Charybdy ke Skyle," píše publicista. Jak si Robin připomíná, Britové používají výraz „dokonalá bouře“ k popisu takové kombinace nezávislých, ale nakonec spojených neštěstí. Hrdina stejnojmenného filmu George Clooney byl tedy donucen bojovat současně s hurikánem a cyklonem a podstoupit kvůli tomu „bezohledné riziko“.


Minulý čtvrtek byl francouzský premiér Jean Castex nucen přerušit svůj projev o zdravotních opatřeních v Národním shromáždění poté, co se dozvěděl o útoku v Nice. Poslanec depártmantu Esona Francis Chua poté našel správná slova, která vyjádřila zděšení poslanců po této zprávě: „Jsme ve spleti krizí. Množí se, a uvrhávají zemi do úplného teroru. Nikdy za 50 let politického života jsem takovou situaci neviděl.“
Jak autor poznamenává, navzdory heterogenitě tří krizí, které Francie zažívá, jsou slova použitá orgány k jejich popisu podivně zaměnitelná. „Jsme ve válce s islamistickou ideologií," řekl ministr vnitra Gérald Darmanin v Nice a zopakoval tak slova Emmanuela Macrona o koronaviru z 16. března, v den oznámení první karantény v zemi. Samotný prezident republiky se zároveň rozhodl upustit od vojenské rétoriky týkající se epidemie COVID-19. Ve svém „projevu k národu“ minulou středu doufal v nevyhnutelnost a pokoru. Každý, kdo 14. října věřil, že „by bylo nevhodné znovu zavést karanténu v zemi“, našel „dvojitý argument“, který by vysvětlil takový obrat. „Stejně jako všichni naši sousedé jsme ohromeni zrychlením epidemie ... Všichni jsme ve stejné situaci: jsme zasaženi druhou vlnou, která, jak nyní víme, bude nepochybně tvrdší a smrtelnější," řekl prezident.

Zdravotní problémy se hlavě státu zdají „křišťálově jasné“, která vylučuje možnost získat kolektivní imunitu, protože se obává dalších 400 000 úmrtí, a proto se uchýlil k extrémním opatřením úplné izolace. „Tímto způsobem opakujeme primitivní metody izolace od moru ve středověku a nyní víme o jejich obludných ekonomických nákladech," zdůrazňuje novinář.

Podle Národního statistického institutu a ekonomického výzkumu poklesla v dubnu ekonomická aktivita o 30%, tentokrát by však měl být podle výpočtů ministra financí pokles o polovinu nižší. Přesto může zůstat rozdíl s Německem, kde jsou omezení mírnější: v první polovině roku byla recese ve Francii téměř dvakrát tak hluboká než na druhé straně Rýna.

Pozorovatel poznamenává, že zásadním rozdílem mezi Francií a Německem je bezpečnostní krize. „Pouze v Evropě můžete vidět lidi v khaki oblečení hlídat po ulicích," zdůrazňuje Robin. Jde o obnovení pocitu bezpečí, který je tak nezbytný v prostředí, kdy je ekonomické a sociální klima „černější než noc“, poznamenává novinář. Výsledkem tohoto klimatu byly o víkendu protesty drobných obchodníků v provinčních městech, jejichž starostové podpořili jejich požadavky - „první překážka“ na cestě k novému izolačnímu režimu.

V průběžné zprávě o „zvládání krize COVID-19“ doručené prezidentovi 13. října profesor Didier Pitte ze Ženevské univerzity poukazuje na „francouzskou společnost, která byla charakterizována silnou nedůvěrou k politikům již před krizí.“

„Loď France prochází „dokonalou bouří" a její posádka je na hraně. Kapitán Macron byl varován,“ uzavírá Robin.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)