Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan a jeho geopolitické šachy

Erdogan a jeho geopolitické šachy

Na začátku týdne se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poprvé  osobně setkal se svým americkým protějškem Joe Bidenem.

Recep Tayyip Erdogan a Joe Biden
18. června 2021 - 12:06

Skutečnost, že schůzka, která měla trvat 45 minut, ale nakonec se „natáhla“ asi dvakrát tak dlouho, ukázala šíři témat, o kterých oba prezidenti mohli diskutovat, píše dnes 18. června Daily Sabah.

Joe Biden byl ve Velké Británii na zasedání G7 krátce před summitem NATO v Bruselu, kde se setkal s Recepem Tayyipem Erdoganem. Na rozdíl od éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa obsahovalo konečné prohlášení G7 komentáře proti rostoucí síle Číny. Ti, kdo sledovali Bidenovu tiskovou konferenci po zasedání G7, navíc jasně viděli, že hlavním bodem programu amerického prezidenta bylo získat Evropu na svou stranu proti rostoucí síle Číny.

„Ano, vztahy s Ruskem, které se během Trumpovy vlády mírně změnily, se nevyhnutelně znovu vyostří. Je však jasné, že to bude spíše rétorické než v případě Číny. Bidenův projekt Build Back Better World (B3W) v hodnotě 7 miliard dolarů, který byl navržen jako alternativa k čínské iniciativě Belt and Road Initiative (BRI), a skutečnost, že Itálie je první zemí G7, která se účastní BRI od roku 2019, - rozhodlo odstoupit od ní před týdnem, naznačují pokrok americké strategie,“ konstatují noviny.

V článku se dále zdůrazňuje, že Erdogan má také svou vlastní strategii, „hraje šachovou partii na mezinárodní scéně“.

„Před jednáním s Bidenem, který se snaží zvýšit vliv na úkor ekonomické síly USA, na letišti (před odletem do Bruselu) prohlásil, že Turecko a Čína dokončily proces vyjednávání dohody na měnovém swapu mezi oběma zeměmi,“ konstatuje Daily Sabah.

Rekordní oslabení turecké liry vůči americkému dolaru v posledních měsících bylo a zůstává jedním z politicky nejslabších míst Erdogana v Turecku i mimo něj. Ankara doufá, že tato dohoda s Pekingem podpoří tureckou národní měnu.

Spojené státy ve čtvrtek přivítaly příslib Turecka zajistit letiště v Kábulu, jakmile americké síly odejdou, s tím, že prezidenti obou národů se na summitu NATO dohodli na vypracování logistiky.

Turecko bude hrát hlavní roli při zajišťování bezpečnosti na mezinárodním letišti Kábul Hamida Karzáího poté, co se síly NATO stáhly z Afghánistánu, uvedl ve čtvrtek poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Joe Bidena.


„Turecká zahraniční politika dosáhla za poslední rok na mezinárodní scéně důležitých věcí. Turecko stabilizovalo Libyi, založilo svou přítomnost ve Středomoří a posílilo svůj vliv v Africe. Bezpochyby se také Turecko zasloužilo o   vojenský úspěch Ázerbájdžánu na podzim roku 2020 přímou vojenskou podporou, “uvádí noviny.

Z tohoto pohledu pokračuje Daily Sabah, je třeba porozumět dvěma politickým poselstvím ze strany Erdogana.

„Den před summitem NATO vyslal do Libye vysoce postavenou tureckou delegaci pro bezpečnost a diplomacii. Po návratu ze summitu NATO přijel do Ázerbájdžánu a navštívil Šušu v Karabachu, osvobozeném od Arménie. Kromě toho všeho Erdogan nadále používal rétoriku a demonstroval pozici, která naznačuje význam NATO pro Turecko. Ankarská politika se řídí řídce utkanou strategií, “uzavírají noviny.

(rp,prvnizpravy.cz,sabah,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%