Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan odjíždí do Moskvy a další baterie S-400 do Turecka

Erdogan odjíždí do Moskvy a další baterie S-400 do Turecka

Turecko oznámilo začátek rozmisťování druhé baterie systémů protivzdušné obrany S-400 ve stejný den, kdy prezident Recep Tayyip Erdoğan bude 27.srpna v Moskvě jednat s prezidentem Vladimirem Putinem .

Recep Tayyip Erdoğan a Vladimir Putin
27. srpna 2019 - 06:20

„Přeprava druhé baterie S-400 začne zítra, tj. 27.srpna," řekl ministr obrany Hulusi Akar novinářům ve východní provincii Erzincan 26. srpna.

První část S-400 byla dodána v červenci na leteckou základnu Mürted poblíž Ankary v souladu s dohodou mezi Ankarou a Moskvou o prodeji protibalistických raketových systémů v dubnu 2017. Přeprava druhé dodávky protivzdušné obrany je naplánováno na několik týdnů a S-400 budou připraveny k použití do dubna 2020.

„Naším cílem je poskytovat ochranu naší zemi a našemu národu před raketovými hrozbami z ciziny," řekl Akar.

Turecko se pevně postavilo proti tlaku ze strany Spojených států na zrušení dohody o S-400 s Ruskem i za cenu zničení vztahů se spojenci v NATO. Po dřívějších pokusech o koupi protivzdušných obranných systémů Patriot z USA nebyla, i přes obavy pramenící ze Sýrie, uzavřena smlouva s USA a potom Turecko uzavřelo dohodu s Rusy.  Následně USA uvedly, že ukončily tureckou účast v programu letadel F-35 a uvedly, že nedodá čtyři letadla, za která již Turecko zaplatilo.

Erdogan a Putin se minulý týden v telefonickém rozhovoru dohodli na jednání v Moskvě 27.srpna, když  Erdoğan vyjádřil své znepokojení nad zintenzivněním vojenských operací ruskými a syrskými silami podporujících vládní režim v demilitarizované provincii Idlib.Turecko a Rusko se v září 2018 dohodly na vytvoření deeskalační zóny v provincii, kde zřídily 12 pozorovacích stanovišť v enklávě a další mimo Idlib.

Hlavním cílem turecko-ruské dohody bylo vyhnout se hlavní vojenské operaci syrské armády ve vysoce osídlené provincii Idlib, a tedy velké humanitární tragédii a čerstvému přílivu uprchlíků.

Turecko začalo posilovat svá pozorovací místa, zejména č. 9 v Moreku a č. 8, kvůli zvýšeným útokům syrské armády. Minulý týden byl zasažen turecký konvoj směřující k Moreku a při útoku byli zabiti tři civilisté.

Turecko tuto agresi důrazně odsoudilo a prohlásilo, že v případě pokračování útoků proti svým jednotkám bude adekvátně reagovat. Turecko také vyzvalo Rusko, aby předalo zprávu Damašku.

Očekává se, že oba představitelé budou komplexně diskutovat o vývoji v Idlibu, aby se předešlo zhroucení dohody ze září 2018. Rusko obnovilo své výzvy Turecku, aby odsunuly všechny džihádistické teroristické skupiny od Idlibu, protože Putin si stěžoval, že teroristé v posledním období zvýšili svůj vliv v provincii z 50 na 90 procent.

Očekává se také, že prezident Erdoğan bude informovat ruského prezidenta o turecko-americkém úsilí o vytvoření bezpečné zóny ve východní části turecko-syrské hranice.

„V této záležitosti úzce konzultujeme s Ruskem," řekl Erdoğan a dodal, „v úterý odjíždím s delegací do Moskvy."

„Jsem přesvědčen, že se nám podaří překonat tento problém  Idlibu," upřesnil Erdoğan.


Kreml potvrdil v tiskové zprávě setkání obou prezidentů v Žukovském během krátké pracovní návštěvy tureckého prezidenta, který také navštíví  14. Mezinárodní letecký salón „MAKS-2019“ .

Během rozhovorů se plánuje projednání otázek dalšího rozvoje rusko-turecké spolupráce v politické, obchodní, hospodářské, vojensko-technické a humanitární oblasti, jakož i současných aspektů mezinárodní a regionální agendy.

(rp,prvnizpravy.cz,dailynews,foto:arch.)