Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan pojede do Moskvy: Koupíme další systém S-400!

Erdogan pojede do Moskvy: Koupíme další systém S-400!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil nákup dalšího  systému protivzdušné obrany S-400 z Ruska.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
30. srpna 2021 - 06:20

Turecko je připraveno koupit novou dávku systémů protivzdušné obrany S-400 z Ruska . Prezident Recep Erdogan plánuje během své návštěvy Ruska prodiskutovat podrobnosti dohody.

Podle Erdogana není pochyb, že Ankara koupí druhý systém S-400 z Ruska. Otázka byla vznesena během jeho posledního telefonického rozhovoru s ruským prezidentem Putinem. Podrobnosti smlouvy budou projednány během Erdoganovy návštěvy Ruska.

„Není důvod váhat ohledně Ruska, nákupu druhého balíčku S-400 a dalšího vybavení. Použili jsme také při požárech letadla Iljušin, která dodalo Rusko. Tento problém jsme probrali v našem posledním telefonátu. budeme o tom všem znovu diskutovat na mé cestě do Ruska,“ odpověděl Erdogan na otázku novinářů, zda Turecko nakoupí další systém S-400.V červnu se přitom Erdogan setkal s americkým prezidentem Joe Bidenem, který se staví proti takové dohodě mezi Ankarou a Moskvou. Erdogan řekl, že se nemůže dohodnout na Bidenově schválení nové dohody, ale dohodli se na pokračování dialogu.

Kontrakt na dodávku 4 divizí S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů byl podepsán Ruskem a Tureckem na konci roku 2017. Washington zároveň prosazoval, aby Ankara opustila ruské systémy protivzdušné obrany ve prospěch amerických.

Bývalý americký prezident  Donald Trump nabídl Erdoganovi dohodu ve výši 100 miliard dolarů výměnou za opuštění ruských systémů protivzdušné obrany S-400 .

(rp,prvnizpravy.cz,hürriet,foto:arch.)