Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Turecko bude bránit všemi prostředky svá práva ve Středomoří

Erdogan: Turecko bude bránit všemi prostředky svá práva ve Středomoří

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Ankara je připravena všemi možnými prostředky, včetně politických, ekonomických a vojenských, hájit své zájmy ve Středozemním, Egejském a Černém moři.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
28. srpna 2020 - 07:20

„Nemáme zájem o cizí území, svrchovanost a zájmy, nevzdáme se ale toho, co nám patří. Jsme odhodláni udělat pro to politicky, ekonomicky a vojensky vše potřebné,“ uvedl turecký prezident při příležitosti  949. výročí vítězství v bitvě u Manzikertu, uvedl Hürriyet Daily News.

„Chceme, aby všichni viděli, že Turecko není zemí, jejíž trpělivost, odhodlání, příležitosti a odvahu nelze nekonečně testovat," dodal Erdogan a zdůraznil, že Ankara je připravena zaplatit jakoukoli cenu za ochranu svých zájmů v regionu.

Část Erdoganova projevu byla věnována pokračujícímu napětí ve východním Středomoří. Prezident tak nepřímo vyzval Řecko, aby nepřijalo „špatné kroky“. Turecký prezident kromě toho obvinil Atény z nespravedlnosti a pirátství ve Středomoří s podporou Evropanů.

Erdoganův projev přišel jen několik dní poté, co německé úřady převzaly iniciativu k zprostředkování mezi Tureckem a Řeckem, aby zmírnily napětí a zahájily dialog mezi dvěma spojenci NATO.


Ministři zahraničí obou zemí, Mevlut Cavusoglu a Nikos Dendias, kteří se 25. srpna sešli s německým protějškem Heiko Maasem, vyhlásili svou připravenost k dialogu, ale vyloučili jakékoli předpoklady.

(rp,prvnizpravy.cz,hurriyetdailynews, foto:arch.)