Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Turecko se pokloní pouze Alláhovi!

Erdogan: Turecko se pokloní pouze Alláhovi!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan připomněl v projevu v mešitě Hagia Sophia v Istanbulu, že jeho země se nikdy neskloní před jinou silou než Alláhem.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
10. října 2020 - 11:04

Toto prohlášení bylo učiněno na pozadí regionálních konfliktů, které vznikaly s obnovenou silou prakticky po celém obvodu tureckých hranic.

Jak píší noviny Ahval Ankara v současné době poskytuje Ázerbájdžánu vojenskou podporu při probíhajících střetech s Arménií v Náhorním Karabachu a účastní se řady dalších konfliktů. Patří sem Sýrie, kde Turecko zůstává klíčovým zastáncem místní takzvané ozbrojené opozice. Ankarské vojenské operace pokračují také v severním Iráku - proti Kurdské dělnické straně (PKK) zakázané v Turecku. Turecká intervence se nedávno ukázala jako rozhodující pro posílení vlády národní dohody (GNA) v Libyi - nepřítele libyjské národní armády (LNA) maršála Chalify Haftara. Ahval uvádí, že v konfrontaci s Kyprem a Řeckem ve východním Středomoří zůstává vysoké napětí.

Rétorika hlavy tureckého státu v poslední době začala aktivně zahrnovat apely na osmanskou minulost země a apel na teze politického islámu. Erdogan v krátké době „vyřešil“ problém s křesťanskou Hagií Sofií v Istanbulu, která  se stala mešitou,  opět nazval Jeruzalém „tureckým městem“, dále zkazil vztahy s jeho nejbližšími sousedy na západě (Řecko, Kypr) a na jihu (Sýrie, Irák, Izrael) a také otevřel novou frontu pro uspokojení svých zahraničněpolitických ambicí a bezhlavě se vrhl na podporu Ázerbájdžánu v konfliktu v Karabachu.

Ke střetům na linii kontaktu v Náhorním Karabachu došlo již dříve, ale současné zhoršení situace vyvolává zvýšené znepokojení nejen svým rozsahem, ale také zásadně novým vlivem vnějších faktorů. Bylo uvedeno v  prohlášení generálního ředitele ruské zahraniční zpravodajské služby Sergeje Naryškina, které 6. října rozeslala tisková kancelář. „Poprvé se Turecko tak otevřeně a jednoznačně postavilo na stranu Ázerbájdžánu. Rozšiřující se ozbrojená konfrontace v Karabachu navíc jako magnet přitahuje militanty z různých druhů mezinárodních teroristických struktur, “ uvedl šéf ruské zahraniční rozvědky.


„Pokud světové společenství poskytne nesprávné geopolitické hodnocení současné situace v Náhorním Karabachu, pak může Evropa očekávat Turecko před Vídní," uvedl arménský premiér Nikol Pašinjan v rozhovoru pro Bild, který byl zveřejněn 4. října.

(rp,prvnozpravy.cz,eadaily,foto:arch.)