Svátek má: Petra

Zprávy

Velikost textu:

Erdoganův hlavní propagandista: Další útěk USA bude ze Sýrie

Erdoganův hlavní propagandista: Další útěk USA bude ze Sýrie

Díky americkému útěku z Afghánistánu jsme znovu viděli, jaká je „největší lež 21. století“, která byla označována jako „boj proti globálnímu terorismu“, píše šéfredaktor tureckých novin Yeni Şafak Ibrahim Karagul.

Ilustrační foto
3. září 2021 - 10:30

Západořímská říše se opět hroutí, ale nyní v 21. století, píše Ibrahim Karagul , který je považován za jednoho z hlavních propagandistů současného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Mnoho zemí v současné době přichází s novými plány po ústupu Západu a USA. V Afghánistánu se snaží zaplnit prázdnotu, které zanechala Amerika a její spojenci z Evropy.

„Je to proto, že vidí, že globální suverenita Západu skončila, že už nikdy nebude schopna vybudovat globální řád sama, že ti, kteří se pustili do 'amerického století', se začali vracet zpět ke svým hranicím . Současná změna světového řádu je mnohem působivější než po dvou světových válkách. Západořímská říše se opět rozpadá. Bývalé říše se vrací do 21. století s velkými nároky, “věří Ibrahim Karagul.

Podívejme se ještě jednou na rýsující se mapu, navrhuje „hlavní propagandista“ Recepa Tayyipa Erdogana.

„USA byly poraženy v Afghánistánu. Ztratily tam hodně. Je to jasné. Afghánistán byl hřbitovem všech světových říší. Totéž se stalo se Spojenými státy. Po útěku z Afghánistánu budou spirálovitě ustupovat. Další koho Spojené státy opustí bude Sýrie. USA a Západ ztratily Střední Asii. Ztratí také jižní Asii. V Pákistánu se také nebudou moci prosadit. Ztratí vliv na celou jižní zónu až po Indonésii. Budeme svědky nejúžasnějšího stažení (amerických) vojsk z Blízkého východu. Po Afghánistánu bude další „útěk“ USA ze Sýrie. Jednoho rána je uvidíme nečekaně odejít ve spěchu. Existují pro to vážné důvodyi, “píše Karagul.Hlavní redaktor Yeni Şafak dospěl k následujícímu přechodnému závěru: Ti, kteří kreslí mapy, vkládají své naděje do USA, ti, kdo plánují vytvoření nárazníku ve Středozemním moři z íránské hranice, a ti, kteří útočí na Turecko z jihu - to vše jejich úsilí bude marné: budou muset sami hledat nové směry.

Několik zemí v regionu převzalo roli v projektu s krycím názvem „Zastavte Turecko“. Afghánská rovnice však tyto plány zničila a přiměla je k novému hledání. Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty (SAE) byly první, kdo začal zlepšovat vztahy s Katarem. Poté začaly směřovat ke zlepšení vztahů s Tureckem, pokračuje turecký komentátor ve své analýze.

„Za posledních pár týdnů jsme byli svědky intenzivní diplomatické kyvadlové dopravy v Kataru. Ti, kteří chtějí zlepšit vztahy s Tureckem, si k tomu otevřeli dveře prostřednictvím Kataru. Jak víte, Spojené arabské emiráty a jejich korunní princ Mohammed bin Zayed al-Nahyan provádí nepřátelskou politiku vůči Turecku a Erdoganovi. Co se tedy změnilo? Proč se vrátili? To vše je způsobeno poškozenou pověstí Spojených států. Tyto země si nyní uvědomily, že je Spojené státy nemohou chránit, že jejich vliv v regionu je atrofován. Navíc si uvědomily, že navzdory svému nejlepšímu úsilí nemohly přinutit Turecko k ústupu a že Ankara dosahuje úspěšných výsledků ve všech oblastech. Uvědomily si, že Turecko udělalo mimořádný skok moci z Atlantiku do Asie a že jeho vzestup a vliv bude pokračovat, “uzavírá Ibrahim Karagul.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)