Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Erste: Trumpovo prohlášení o Golanech vyvolalo masovou kritiku světa!

Erste: Trumpovo prohlášení o Golanech vyvolalo masovou kritiku světa!

Trumpovo rozhodnutí uznat Golanské výšiny jako území Izraele se podle článku Das Erste ocitlo pod palbou masivní kritiky celého světa.

Donalda Trumpa OSN nezajímá
24. března 2019 - 11:04

Vedoucí představitelé zemí Blízkého východu reagovali na prohlášení amerického prezidenta s rozhořčením, negativní odpověď vyjádřilo také Rusko a EU. televize poznamenala, že takový krok Trumpa by mohl vydráždit už tak napjatou situaci v regionu: v roce 1981 Rada bezpečnosti OSN jednomyslně prohlásila anexi Golanských výšin Izraelem za nezákonnou.

Rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Golanské výšiny jako izraelské území je na celém světě kritizováno, uvedl Das Erste. Rada OSN pro lidská práva schválila usnesení požadující, aby Izrael přestal stavět osady v připojené oblasti. Británie a další západní mocnosti schválily text usnesení, které Izrael odmítl.

„Dlouho jsem o tom přemýšlel,“ vysvětlil Trump své rozhodnutí. Podle prezidenta Spojených států  všichni jeho předchůdci přemýšleli o myšlence uznat Golanské výšiny pro Izrael a on to pouze realizoval.
 
Jak Das Erste  poznamenal, tento krok Trump znamená významné změny pro celý region. Politici ze Středního východu reagují s rozhořčením: generální tajemník Ligy arabských států Ahmed Aboul Gheit vyzval prezidenta USA, aby přehodnotil své rozhodnutí a přemýšlel o možných důsledcích. Turecký prezident Recep Erdogan řekl: „Nikdy nedovolíme, aby okupace Golanských výšin byla uznána za legitimní." Podle Erdogana Trumpovo „nevhodné oznámení“ uvrhlo region do napětí a nových krizí.

 
Moskva rovněž negativně reagovala na prohlášení Trumpa, napsal Das Erste: Tiskový tajemník Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že „taková myšlenka v žádném případě nepřispívá k upevnění míru na Blízkém východě“. Z hlediska Ruska zůstávají Golanské výšiny součástí Sýrie. Damašek také zdůraznil, že Golanské výšiny „vždy byly a zůstanou součástí Sýrie".
 
Co se týče pozice Německa, zůstává beze změny, poukázal materiál: Berlín považuje Golanské výšiny za okupované syrské území. Rovněž EU odmítla uznat svrchovanost Izraele nad Golany.
 
Pokud Spojené státy oficiálně uznají Golanské výšiny jako území Izraele, poruší rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1981, kterou samy schválily: tehdy byla izraelská anexie jednomyslně prohlášena za nelegitimní. Nicméně, pro Trumpa, který nepřikládá velký význam OSN a multilateralizmu, tato skutečnost není vážnou překážkou, konstatovala televize (jedná se nicméně o porušení mezinárodního práva – pozn. red.).
 
Das Erste připomněl, že Izrael obsadil Golanské výšiny během šestidenní války v roce 1967 se Sýrií. V roce 1981 přijal Tel Aviv zákon o anexi území: nyní na tomto území žije 20 000 izraelských občanů.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)