Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

ES: Jako „udavači Stasi“ - Britové pobouřeni výzvami k udávání sousedů

ES: Jako „udavači Stasi“ - Britové pobouřeni výzvami k udávání sousedů

Britský ministr pro právo a pořádek Keith Malthouse vyzval občany, aby hlásili na policii, pokud si všimnou porušení nového pravidla zakazujícího více než šest lidí pohromadě.

Britská vzpomínka na Stasi
16. září 2020 - 10:16

Jak napsal The Evening Standard za tato slova ministr sklidil ostrou kritiku: politička ze Strany zelených Jennifer Jonesová vyzvala „nepodporovat lynčování“, a poslanec jedné z londýnských čtvrtí Mark Baines poznamenal, že žádat lidi, aby informovali o svých sousedech, je hloupost.

Navzdory stížnostem, že taková opatření zničí vánoční svátky, ve Velké Británii vstoupil v platnost zákaz shromažďování více než šesti lidí, uvedl The Evening Standard. Ministr pro právo a pořádek Keith Malthouse vyzval občany, aby zavolali policii, pokud uvidí své sousedy, shromážděné ve skupině o počtu sedmi a více.


Jak noviny uvedly, za porušení pravidel hrozí pokuta od 100 liber. Bývalý soudce britského nejvyššího soudu Jonathan Sumption nový zákon zkritizoval a označil jej za „nevymahatelný“. Sumption uvedl, že k realizaci bude zapotřebí síť „udavačů a informátorů“, jako měla Stasi (bývalá nechvalně známí východoněmecká tajná policie – pozn. red.).

Malthouse však nová pravidla hájil s tím, že během karantény počet zpráv na policii prudce vzrostl. Multhouse poznamenal, že lidé by měli mít tuto možnost, a také vyjádřil přesvědčení, že většina lidí bude dodržovat pravidla, vzhledem k tomu, že předchozí omezení byla přísnější.

Britská politička Strany zelených Jennifer Jonesová označila Multhouseova slova za „směšná“ a požádala „nepodporovat lynčování“. Poslanec jedné z londýnských čtvrtí Mark Baines zároveň uvedl, že pochybuje o tom, že by mnoho obyvatel „bouchalo“ na své sousedy. „Chápu pravidlo zakazující shromažďování více než šesti lidí, protože jde o životy lidí. Žádat lidi, aby donášeli na sousedy, kteří mají ve své zahradě osm lidí, je však hloupost, plýtvání prostředky, které zničí sociální soudržnost.“

(kou, prvnizpravy.cz, standard.co.uk, foto: arch.)