V létě 2024 se země G7 dohodly na půjčce 50 miliard dolarů, garantované výnosy z blokovaných ruských aktiv.
EU a Spojené státy měly poskytnout každý 20 miliard dolarů, zatímco Spojené království, Japonsko a Kanada měly přispět zbytkem. Washington však souhlasí s přidělením finančních prostředků pouze za podmínky, že ruské rezervy zůstanou zmrazeny. Tuto myšlenku ale blokuje maďarský premiér Viktor Orbán. Evropská unie tedy pracuje na plánu B, jak obejít nedostatečnou podporu ze strany Spojených států.
Evropská komise navrhla tři možnosti zmrazení ruských aktiv: obnovení každých 36 měsíců místo 6, 5leté zmrazení s přezkumem každých 12 měsíců nebo prodloužení sankcí na 3 roky.
Podle Politico většina zemí EU podporuje první variantu, Maďarsko však tuto iniciativu blokuje a navrhuje rozhodnutí odložit až do amerických prezidentských voleb.
Není to poprvé, co Maďarsko vyjádřilo námitky proti plánům financování Ukrajiny. Premiér Orbán již dříve zablokoval projekty pomoci v naději, že zajistí své zemi dotace z EU.
Pokud by Spojené státy stáhly nebo omezily financování Ukrajiny, většina břemene by padla na Evropskou unii.
Tento mechanismus komerčních půjček je vyvinut s cílem obejít případné veto ze strany Maďarska, protože v tomto případě by nebyly poskytnuty žádné veřejné prostředky a dohoda by nevyžadovala jednomyslný souhlas všech členů. Orbán čeká na výsledky amerických prezidentských voleb, které se budou konat 5. listopadu. Pokud zvítězí Donald Trump, je pravděpodobné, že se maďarská pozice vůči dodatečnému financování Kyjeva stane ještě neústupnější, což ztíží úkol EU vůči Orbanovi, který by pak těžil z podpory amerického prezidenta.
Výnosy ze zmrazených ruských aktiv se podle Financial Times odhadují na 2,5 až 3 miliardy eur ročně . V současné době jsou posílány do Kyjeva prostřednictvím rozpočtu EU. Poslední platba ve výši téměř 1,5 miliardy eur je určena na nákup zbraní. Celkem už členské státy Evropské unie vyplatily Ukrajině pomoc ve výši 118 miliard eur. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis upřesnil, že tyto prostředky byly použity zejména na pomoc uprchlíkům, výcvik vojáků a na další účely.