Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

EU Ukrajině: Místo vakcíny slova solidarity

EU Ukrajině: Místo vakcíny slova solidarity

Evropská unie hodlá v letošním roce zahájit komplexní revizi dohody o přidružení s Ukrajinou v souladu s dohodami dosaženými během říjnového summitu v Bruselu.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
22. ledna 2021 - 09:01

Odpovídající dopis obdržel prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij od předsedy Evropské rady Charlese Michela a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenpvé, bylo oznámeno  na webových stránkách ukrajinského prezidenta.

Dopis odkazuje na kroky, které Evropská unie podnikla při plnění dohod dosažených během summitu, a rovněž nastiňuje plán interakce pro aktuální rok. Vedoucí představitelé institucí EU vyjádřili naději, že rok 2021 ve vztazích mezi Ukrajinou a EU bude stejně intenzivní jako ten předchozí, “uvádí se ve sdělení.

Rovněž je třeba poznamenat, že vedoucí představitelé evropských institucí plánují letos prohloubit odvětvovou spolupráci s Ukrajinou v digitální a environmentální sféře.

„V blízké budoucnosti se připravuje k podpisu dohoda o společném leteckém prostoru. Práce předchozí hodnotící mise EU byla zahájena v kontextu budoucí dohody o posuzování shody a přijatelnosti průmyslových výrobků, “ uvedl úřad Vladimira Zelenského.


V dopise se rovněž uvádí, že Ukrajina může při získávání vakcín proti koronaviru „počítat se solidaritou EU“. Je pravda, že tento příslib není nijak specifikován.

Zároveň evropští vůdci ujistili, že EU je připravena dále podporovat Ukrajinu v boji proti pandemii Covid-19. Připomněli, že dříve bylo přiděleno 190 milionů euro na nákup zdravotnického vybavení a první tranše makrofinanční pomoci ve výši 600 milionů euro. Probíhá jednání o druhé tranši.

Ve výsledku se ukazuje, že místo vakcíny proti koronaviru, v kterou Kyjev tolik doufá, získala Ukrajina „solidaritu“ od Evropské unie a připomínku dříve poskytnutých půjček.

Ukrajinské úřady mezitím nadále projevují optimismus a naději na vakcínu prostřednictvím mezinárodní iniciativy COVAX.

(rp,prvnizpravy.cz,prezidenukrajina,foto:arh.)