Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Eurokomisař: Johnson nemá nic společného s Churchillem!

Eurokomisař: Johnson nemá nic společného s Churchillem!

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan obvinil Borise Johnsona z ohrožení stability Irska a poznamenal, že současný premiér nemá nic společného s Winstonem Churchillem, napsaly The Times.

Boris Johnson, premiér Spojeného království
25. srpna 2019 - 10:10

V reakci na to Londýn řekl, že Hoganova slova jsou „diplomatické triky“ EU, které komplikují proces uzavření dohody o brexitu.

Boris Johnson obvinil EU z „úmyslných útoků“, uvedly The Times. Stalo se to poté, co evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan označil Johnsona za „nezvoleného předsedu vlády“, který vůbec není jako Winston Churchill a ohrožuje stabilitu Irska. Podle Hogana vytvoří „tvrdý“ brexit „negativní atmosféru“, která zkomplikuje proces uzavření dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a USA.

„Zdá se, že se pan Johnson považuje za moderního Churchilla, ale v případě„ tvrdého“ Brexitu bude jediným „churchillovským“ odkazem britské vlády bude věta, že tak málo lidí nikdy nezpůsobilo mnohým tolik škod,“ citovaly The Times eurokomisaře (Jedná se o ironickou parafrázi Churchilova slavného výroku: "Ještě nikdy na poli lidských konfliktů tolik nevděčil tak velký počet lidí tak nemnohým“ věnovaného pilotům bitvy o Británii – pozn. red.).

 
Ve Velké Británii prohlásili Hoganovy poznámky za „diplomatické triky“ Bruselu, které komplikují proces uzavírání dohody o brexitu. Londýn zdůraznil, že půjde na dohodu, pouze pokud EU odsouhlasí odstraněním doložky o otevřené hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Podle publikace minulou středu skupina amerických kongresmanů napsala dopis Johnsonovi: ten obsahoval varování, že vytvoření jakékoli hrozby pro hranici mezi Irskem a Severním Irskem by učinilo uzavření anglo-americké obchodní dohody vysoce nepravděpodobným. V dopise se rovněž uvádí, že 33 milionů irských Američanů „sdílí společný zájem na udržování Belfastských dohod“. Publikace uvedla, že americký Kongres ovládaný demokraty by mohl vetovat anglo-americkou obchodní dohodu.


Podle irského ministra zahraničí Simona Cowneyho tvrdohlavý postoj britské vlády zvyšuje pravděpodobnost „tvrdého“ brexitu. Cowney vyjádřil jistotu, že Johnson nebude schopen přesvědčit vůdce EU o jeho pravdě a přesvědčit je, aby dohodu upravili.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)