Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Britové před brexitem kupují vše, jako před válkou!

Euronews: Britové před brexitem kupují vše, jako před válkou!

Přestože se předpovědi dopadu odchodu země z EU na britskou ekonomiku liší, obyvatelé Spojeného království se již začali připravovat na brexit, „jako na válku“, uvádí Euronews.

Ilustrační foto
15. srpna 2019 - 10:15

Podle odborníků v posledních měsících Britové utratili více než čtyři miliardy liber a „vyčistili“ police od jídla a léků.

„Tvrdý“ brexit visí nad Velkou Británií. Nikdo přesně neví, jak UK vystoupí z EU, ale prognózy přicházejí od mírně pesimistických až po přímo katastrofické.

Na tomto pozadí začali Britové masivně nakupovat základní zboží. Podle odborníků jen v posledních měsících obyvatelé království utratili více než čtyři miliardy liber při doplňování zásob potravin, nápojů a medikamentů.

Zároveň Britové nezapomínají ani na naše menší bratry: z regálů jsou vymeteny nejen běžné produkty, ale také krmivo pro zvířata. Asi takto: připravují se na „rozvod“ s EU, stejně jako na válku, píše Euronews.


Nově zvolený britský premiér Boris Johnson slíbil, že do 31. října stáhne Spojené království z EU - bez ohledu na to, zda bude či nebude dosaženo řádné dohody s Bruselem.

Jedním z průmyslových odvětví, které mohou být nejvíce zasaženy, je farmaceutický průmysl. Britské podniky jsou silně závislé na celoevropském trhu. Přísnější celní kontroly s EU by mohly vést k přerušení dodávek některých léků a chemických složek nezbytných pro jejich výrobu.

Obecná nervozita ovlivňuje akciové a devizové trhy: v uplynulém týdnu klesla libra vůči euru na nejnižší úroveň za poslední tři roky. V této souvislosti šéf anglické banky Mark Carney řekl, že „tvrdý“ brexit povede zemi ke skutečnému „ekonomickému šoku“.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)