Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: EK zvažuje sankce proti Minsku za "násilí a volební podvody"

Euronews: EK zvažuje sankce proti Minsku za "násilí a volební podvody"

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell uvedl, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly svobodné ani spravedlivé, a obvinil orgány z nepřijatelného násilí proti demonstrantům.

Ilustrační foto
13. srpna 2020 - 10:10

Evropská komise zvažuje sankce proti běloruským činitelům, uvedly Euronews. Přičemž prezident Alexander Lukašenko označil nepokoje za pokus o státní převrat.

Evropská komise zvažuje možnost uložení sankcí vůči osobám odpovědným za „policejní násilí a volební podvod“ v Bělorusku. Uvedl to vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell. Podle něj volby v zemi „nebyly svobodné ani spravedlivé“ a úřady se uchýlily k „nepřiměřenému a nepřijatelnému násilí“.

Peter Stano, oficiální zástupce Evropské komise: „Neuvěřitelné šikanování, potlačování kandidátů, jejich týmů, proti novinářům, blogerům, aktivistům, pokojným demonstrantům, míra násilí po hlasování, brutální násilí - to vše je nepřijatelné. Odsuzujeme násilí a vyzýváme běloruské orgány, aby propustily všechny ty, kteří byli nezákonně zadrženi, a to výhradně z politických důvodů.“


Prezidentská kandidátka Běloruska Světlana Tichanovskaja je nyní v Litvě, což bylo oficiálně potvrzeno ve Vilniusu. Vízum jí umožňuje zůstat v zemi po dobu jednoho roku. Její spolupracovníci jsou přesvědčeni, že byla kvůli bezprecedentnímu tlaku nucena uprchnout. Vyhlašují pokračování boje za změnu moci.

Maria Kolesniková, vedoucí štábu Viktora Babariko (dalšího protikandidáta Lukašenka): „Tyto protesty jsou vyvolány skutečností, že úřady odmítají vyslechnout své občany. Ve skutečnosti za vše, co se nyní děje - většinu odpovědnosti nesou orgány, které neslyší své vlastní občany. A nyní jsou zodpovědny za jejich bezpečnost.“

Stávající prezident Alexander Lukašenko označil to, co se děje, za „pokus o převrat“. Podle oficiálních údajů Ústřední volební komise získal ve volbách zhruba 80% hlasů.

Běloruské ministerstvo zahraničí vyzvalo evropské země, aby „nespěchaly s hlasitými závěry“ a objektivně posoudily situaci. 

Přes odchod Tichanovské se v běloruských městech protesty a střety se silami zákona a pořádku nezastavily. Je známo, že alespoň jedna osoba zemřela.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že více než 200 zraněných účastníků pouličních akcí je v nemocnicích po celé zemi. Podle oficiálních údajů bylo v pondělí večer zadrženo asi 3 000 lidí a další noc 2 000 lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)