Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Ledovce Grónska vysílají nouzový signál!

Euronews: Ledovce Grónska vysílají nouzový signál!

Za jediný den v polovině června ztratil Grónský štít asi 2 miliardy tun ledu, což je pro vědce velmi znepokojující.

Ilustrační foto
24. června 2019 - 11:04

Pokud tento proces bude pokračovat stejným tempem, obyvatelstvo Grónska brzy nebude schopno v těchto místech vést tradiční způsob života, nemluvě o globálních důsledcích tání ledovců, uvedla zpráva Euronews.

Ledovce Grónska vysílají tichý nouzový signál: podle dánských vědců, pouze v jeden den (mluvíme o 13. červnu), ztratil Grónský štít dvě miliardy tun ledu! Pokud bude tento proces pokračovat stejným tempem, bude tento rok rekordním rokem z hlediska tání ledovců.


Podle klimatoložky Ruth Mottramové, pracovnice Dánského meteorologického ústavu, se to, co se děje, především dotkne lidí žijících na ostrově.


Ruth Mottramová, klimatoložka: „Pokud bude tání ledovců pokračovat, nebude v těchto místech možné vést tradiční způsob života. V případě další změny klimatu bude led roztávat stále více a více.“

Celková hmotnost ledovců Grónska je největší na severní polokouli. Navzdory tomu, že v zimní polovině roku přibývají na váze, již existující rovnováha byla již podle vědců narušena.

Dalším problémem je také malé množství nového sněhu, který svou bělostí účinně odráží sluneční světlo a zabraňuje tání ledu pod ním.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: repro video euronews)