Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Podle Evropanů jim Brusel v pandemii nepomohl!

Euronews: Podle Evropanů jim Brusel v pandemii nepomohl!

Podle výsledků průzkumů zadaných Euronews v různých zemích EU více než 70% Evropanů věří, že každá země ve skutečnosti bojovala s koronavirem sama.

Ilustrační foto
29. května 2020 - 10:16

Italové, Francouzi a dokonce Němci jsou přesvědčeni, že Evropská unie nepomohla jejich zemím vyrovnat se s epidemií. Tyto výsledky by měly být v Bruselu podnětné, zejména při diskusi o obecných plánech na obnovení evropské ekonomiky.

Současná pandemie se stala pro Evropskou unii bezprecedentní výzvou. Nyní, kdy je její vrchol již za námi, ale zůstává mnoho otázek. A možná jednou z hlavních je účinnost evropských institucí v boji proti koronaviru? A projevila se ona vznešená „evropská solidarita“?
 
Na objednávku Euronews byly průzkumy veřejného mínění provedeny ve Francii, Německu a Itálii. A tady je to, co ukázal: většina občanů těchto států stále podporuje Evropskou unii a nechce ji opustit. Zatímco v Německu 71 procent občanů dává přednost sjednocené Evropě, v Itálii chce pouze 47 procent populace zůstat součástí EU.

 
Mnoho Evropanů věří, že Evropská unie se během pandemie vůbec moc neprojevila: 47 procent Francouzů a více než 60 procent Italů je přesvědčeno, že krize posílí pouze euroskeptiky. Během epidemie země EU opravdu neváhaly zavřít své hranice, což ukazuje, že bezpečnost byla nad solidaritou.
 
V důsledku toho, více než 70 procent Evropanů věří, že každá země bojovala proti koronaviru samostatně. Italové, Francouzi a dokonce Němci jsou z větší části přesvědčeni, že Evropská unie nepomohla jejich zemím vyrovnat se s epidemií.

Tyto ukazatele by samozřejmě měly sloužit jako podklad pro zamyšlení úředníků v Bruselu, zejména v souvislosti s diskusí o plánech na obnovení evropské ekonomiky. Nejviditelnější nespokojenost se objevuje v Itálii - což je celkově pochopitelné, protože země na Apeninách utrpěla epidemií COVID-19 více než jiné země starého světa.
 
Zvláštní pozornost vyvolává hospodářská situace a stabilita eura. Tyto obavy jsou odůvodněné - protože podle předpovědí Eurostatu hrozí, že nezaměstnanost v eurozóně letos prudce stoupne o 3 body a přiblíží se hranici 10 procent.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)