Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: WTO - „obchodní válka“ USA proti Číně je nezákonná!

Euronews: WTO - „obchodní válka“ USA proti Číně je nezákonná!

Arbitrážní skupina WTO uznala rozhodnutí USA uvalit cla a zahájit „obchodní válku“ proti Číně jako neopodstatněné.

Ilustrační foto
18. září 2020 - 04:20

Podle odborníků Washington porušil najednou několik článků Všeobecné dohody o clech a obchodu. Peking uvítal rozhodnutí rozhodčího soudu, který byl organizován v reakci na jeho stížnost v roce 2018. USA však podle Euronews mají ještě dva měsíce na odvolání.

USA nelegálně zahájily obchodní válku s Čínou: arbitrážní skupina Světové obchodní organizace uznala americké cla týkající se čínského zboží zavedené před dvěma lety jako neopodstatněné. V úterý experti označili kroky Washingtonu za neodpovídající několika článkům Všeobecné dohody o clech a obchodu.

Čína podala stížnost u WTO v roce 2018, kdy administrativa Donalda Trumpa uložila 25procentní cla na několik stovek položek z Číny a od té doby seznam několikrát rozšířila. Washington takový krok vysvětlil zápornou obchodní bilancí s Čínou.


Peking zavedl analogická opatření. Jednání nevedla k dohodě a poté byla ve WTO vytvořena rozhodčí komise. Peking její rozhodnutí uvítal, ale Washington má ještě dva měsíce na odvolání.

V lednu tohoto roku začaly strany normalizovat obchodní vztahy. V srpnu však Donald Trump odmítl pokračovat v jednáních: podle šéfa Bílého domu Čína mohla, ale nechtěla zastavit koronavirovou epidemii.

Euronews už ale nedodává, že u Donalda Trumpa je obvyklé, že pokud se mu mezinárodní organizace nebo smlouva nelíbí, je rozhodnut z organizace vystoupit a smlouvu zrušit. Vyhrůžky amerického prezidenta zazněly i vůči WTO.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)